Acasă Sport CSU Politehnica – egala Reșiței în Liga Națională

CSU Politehnica – egala Reșiței în Liga Națională

handbalEchipa de handbal masculin CSU Politehnica a ieșit cu fruntea sus din derby-ul Banatului, timișorenii reușind să smulgă un punct din deplasarea de la Reșița. Partida disputată luni, pe terenul echipei reșițene, a fost una spectaculoasă, în care ambele formații puteau să-și adjudece victoria. Începutul înfruntării a aparținut echipei gazdă, care, după un joc foarte bun făcut în atac, a intrat cu un avantaj de trei goluri la pauză. Elevii lui Gligore Czari și-au îmbunătățit evoluția în apărare, astfel că în actul secund Timișoara a revenit pe tabelă. Cele două formații bănățene au mers cap la cap în ultimul sfert de oră, însă alb-violeții păreau că vor pierde înfruntarea, datorită celor doi oameni eliminați. Cu doi jucători în plus, Reșița nu a izbutit să se distanțeze pe tabelă și, cu o lovitură de la șapte metri ratată în ultimele secunde ale meciului, Timișoara a izbutit să smulgă un punct echipei reșițene. Derby-ul Banatului la handbal masculin dintre CS Caraș-Severin și CSU Politehnica s-a încheiat cu scorul de 24-24. Reșița și Timișoara sunt colege în clasamentul ligii Naționale, Poli fiind pe opt, iar Reșița este pe șapte, ambele formații având 11 puncte după cele 13 etape jucate.