Acasă Sport CSU Politehnica Timișoara a bifat un nou eșec în Liga Națională

CSU Politehnica Timișoara a bifat un nou eșec în Liga Națională

Echipa de handbal masculin CSU Politehnica Timișoara a înregistrat o nouă înfrângere în Liga Națională, handbaliștii conduși de noul antrenor, Gligore Czari, nereușind să se impună în partida de luni contra echipei HC Odorhei. Fostul jucător al Politehnicii din anii ”90, actual antrenor principal al alb-violeților, Gligore Czari nu a izbutit să debuteze cu victorie pe banca timișorenilor, gruparea de la malul Begăi înregistrând a treia înfrângere consecutivă din actualul sezon. Partida disputată pe terenul ardelenilor a fost dominată de gruparea gazdă, care, beneficiind și de noroc, a reușit să-și adjudece victoria. Bănățenii au încercat să pună probleme Odorheiului, însă lipsa omogenității, precum și ghinionul au făcut ca Poli să fie condusă încă de la pauză cu un gol. Repriza secundă a început de la scorul de 14-14 pentru Odorhei, bănățenii fiind nevoiți să atace pentru a încerca să obțină cele două puncte. Chiar dacă trio-ul violet Grasu, Ignat, Fenici a mers bine, cei trei reușind să marcheze 15 goluri în total, Politehnica nu a reușit să obţină victoria, scorul la finalul celor 60 de minute fiind 28-25 pentru gruparea ardeleană. În urma înfrângerii suferite în etapa VIII-a, Politehnica s-a depărtat mai mult de un loc de cupe europene, poposind acum pe locul opt, cu șase puncte. Noul anrenor al bănățenilor va avea o săptămână la dispoziție pentru a-și aduce aportul în schimbarea jocului Politehnicii, gruparea timișoreană urmând să joace următorul meci din campionat la finalul săptămânii, în compania celor de la Dinamo București, formație clasată pe penultima treaptă a clasamentului.