Acasă Sport Doar o echipă din judeţul Timiş a trecut mai departe în Cupa...

Doar o echipă din judeţul Timiş a trecut mai departe în Cupa României

Din cele trei echipe din judeţul Timiş ajunse  în faza a treia a Cupei României, doar FC Timişoara II a reuşit să treacă mai departe. Bănăţenii au învins cu scorul de 2-0 echipa Moldofest Moldova Nouă. Tehnicianul bănăţenilor, Cosmin Petruescu, i-a folosit în această partidă pe Cobliş, Rosenblum, Raţiu, Dubei, Sava, Alex Popovici, Zaluschi, Jitaru, Pătraş, Boştină şi Ganea. Fotbaliştii de la FC Timişoara II au început meciul determinaţi să câştige. Alb-violeţii au reuşit un joc bun, reuşind să domine întreaga partidă. Golurile bănăţenilor au fost marcate de Artur Pătraş, în prima repriză, şi Boştină, în repriza secundă. O altă reprezentantă a judeţului Timiş, care din păcate nu a trecut mai departe, este ACS Recaş. Deşi bănăţenii reuşesc să deschidă scorul, gazdele de la Gloria Arad egalează în urma unei lovituri de pedeapsă. Arădenii reuşesc golul victoriei în partea secundă a partidei. Aşadar, Gloria Arad învinge cu 2-1 pe ACS Recaş şi se califică în faza a patra a Cupei României. Poli 2002, a treia echipă reprezentând judeţul Timiş în Cupa României, a fost învinsă de Marmosim Simeria. Elevii lui Iosif Rotariu au cedat la limită, scorul final fiind 1-0 pentru echipa din Simeria. Meciul a fost atractiv, având faze de gol la ambele porţi. Deşi au ratat un penalty în prima repriză, cei de la Marmosim au reuşit golul victoriei în repriza secundă. Timişorenii au avut cea mai mare şansă de a egala pe finalul partidei, însă scorul a rămas favorabil simerienilor, care merg mai departe în Cupa României.