Acasă Sport După trei victorii a venit înfrângerea

După trei victorii a venit înfrângerea

Baschet Club Timişoara nu a reuşit să continue seria rezultatelor pozitive din sezonul regulat al Diviziei A la baschet masculin şi s-a recunoscut învinsă în etapa cu numărul XXIV în faţa echipei BCM U Piteşti. În partida ce a avut loc duminică, în Sala Trivale din Piteşti, baschetbaliştii antrenaţi de Dragan Petricevic nu au reuşit să repete jocul bun făcut în etapa trecută contra formaţiei Steaua Bucureşti, bănăţenii pierzând trei din cele patru sferturi ale partidei. Startul înfruntării a fost unul foarte slab pentru jucătorii timişoreni, echipa gazdă reuşind să se distanţeze şi la 13 puncte fără ca bănăţenii să pună vreun punct pe tabelă. Primele zece minute ale meciului s-au terminat în cele din urmă cu scorul de 25-23 pentru formaţia din Piteşti, însă jocul arătat de alb-violeţi nu a fost unul convingător. În cel de-al doilea sfert al partidei timişorenii au ieşit la joc şi au reuşit chiar să egaleze la un momendat scorul. Scorul la pauza mare a fost tot în avantajul gazdelor, acestea conducând formaţia din Timişoara cu patru puncte. În penultimul act al înlnirii, elevii lui Dragan Petricevic au cedat complet iniţiativa, fapt ce a dat ocazia echipei din Piteşti să se distanţeze cu numai zece minute înainte de finalul confruntării la 20 de puncte. Ultimul sfert a revenit bănăţenilor, care, pe fondul relaxării echipei gazdă, l-au câştigat cu scorul de 17-15, insuficient însă pentru a aduce victoria. Scorul final al întâlnirii dintre BCM U Piteşti şi BC Timişoara a fost 83-69, rezultat în urma căruia timişorenii cad până pe poziţia a zecea în clasament, la trei puncte de un loc ce duce în faza superioară a campionatului. Cel mai bun marcator al timişorenilor a fost jucătorul Darko Habus, cu 15 puncte marcate. Aşadar, şansele timişorenilor la calificarea în play-off-ul Diviziei A au scăzut mult după înfrângerea de la Piteşti, bănăţenii nemaiavând voie să facă paşi greşiţi. Următorul meci al alb-violeţilor va fi unul împotriva unei contrcandidate la locurile 1-8, CSU Atlassib Sibiu, partida având loc la Sala „Constantin Jude” din Timişoara, pe data de 13 martie.