Acasă Sport Etapă XIII cu noroc pentru BC Timişoara

Etapă XIII cu noroc pentru BC Timişoara

Etapa cu numărul XIII a Diviziei A la baschet masculin a adus, în această duminică, pe parchetul Sălii „Constantin Jude” din Timişoara, formaţia SCM CSS Craiova. Baschetbaliştii antrenaţi de Dragan Petricevic aveau mare nevoie de toate punctele puse în joc pentru a se apropia, încet, încet, de locurile care duc în play-off. Bănăţenii au reuşit, în urma unui joc bun, în care au avut un procentaj de peste 50% la aruncările de două puncte, să bifeze a doua victorie consecutivă în acest sezon. Nota generală a primelor două sferturi a fost una de echilibru în jocul ambelor echipe. Alb-violeţii au început bine partida, adjudecându-şi primul sfert cu scorul de 23-15. Echipa din Craiova a reuşit să-şi revină în sfertul doi, pe care şi l-au adjudecat cu scorul de 25-17 astfel că la pauză tabela indica egalitate la 40 între cele două formaţii. După pauză, „leii din Banat” au dat drumul la joc şi au părut de neoprit, reuşind să înscrie aproape la fiecare atac. Scorul în al treilea sfert al partidei a fost 28-12 pentru timişoreni, scor ce le-a asigurat practic victoria, deşi mai erau de jucat 10 minute. Echipa viziatoare nu a mai putut recupera din diferenţă, iar sfertul al patrulea s-a terminat cu scorul de 15-12 pentru bănăţeni. Astfel, Baschet Club Timişoara obţine o victorie importantă în economia campionatului, reuşind să învingă formaţia SCM CSS Craiova cu scorul general de 83-64. Principalii marcatori pentru echipa lui Dragan Petricevic au fost Miskovic, cu 18 puncte şi Habus, cu 13 puncte marcate. Partida împotriva formaţiei din Craiova a însemnat şi revenirea pe parchet a jucătorului Brice Kabengele, acesta ispăşindu-şi pedeapsa survenită în urma unui control antidoping. BC Timişoara ocupă locul 12 în campionat, cu 18 puncte adunate din 13 meciuri, iar în etapa viitoare, alb-violeţii vor juca în deplasare împotriva ocupantei poziţiei a şasea, Municipal Oradea.