Acasă Sport FC Timişoara–Manchester City 0-1… alb-violeţii meritau un egal

FC Timişoara–Manchester City 0-1… alb-violeţii meritau un egal

Cu tribunele arhipline, FC Timişoara a fost la câteva minute de un rezultat mare. Tehnicianul bănăţenilor, Vladimir Petrovic, a pregătit englezilor câteva surprize în ceea ce priveşte primul 11. Prima surpriză a fost titularizarea lui Pantilimon în defavoarea lui Taborda. Goga a fost lăsat pe bancă, Scutaru a jucat fundaş dreapata. Echipa de start a timişorenilor a arătat astfel: Pantilimon, Luchin, Alexa, Curtean, Sepsi, Scutaru, Magera, Contra, Cisovski şi Axente.

Partida a debutat cu atacul timişorenilor, echipa bănăţeană arătând din primele minute că se bate pentru o victorie. Prima fază mai periculoasă pentru poarta englezilor a venit în minutul 13, când Curtean a intrat în careu, însă a fost oprit in-extremis de un fundaş al englezilor. Spectatorii au cerut lovitură de pedeapsă, însă jocul a continuat. Urmează în minutul 18 un şut puternic al lui Bourceanu, care din păcate se opreşte într-un adversar. Deşi bănăţenii încearcă să pună presiune pe fundaşii englezi, jocul nu se leagă şi ocaziile de poartă se lasă aşteptate. În minutul 35, Magera încearcă o execuţie pretenţioasă, însă din păcate nu-i iese şi scorul rămâne egal. Deşi englezii nu au avut nici un şut pe poartă, aceştia, printr-un joc agresiv, au împins jocul în jumătatea bănăţeană. Finalul de repriză îi găseşte pe bănăţeni apărându-se eroic. La pauză, scorul era 0-0, un scor care menţinea sus speranţele timişorenilor. Repriza secundă începe cu Manchester City în atac. Intervenţiile bune ale lui Luchin menţin scorul egal. Axente pune la încercare apărarea englezior în minutele 55 şi 58, însă fără rezultat pe tabelă. Ocazia cea mai mare aparţine echipei engleze, care trece pe lângă deschiderea scorului în minutul 66, când Kolo Toure nimereşte bara, cu un şut din careul mic. Apărarea bănăţenilor cedează într-un final, în minutul 72. Proaspăt introdusul Balotelli profită de o greşeală a lui Sepsi şi deschide scorul. Petrovic încearcă să schimbe ceva şi îi introduce pe Zicu, Mera şi Goga, însă nu este suficient pentru ca timişorenii să revină. Condiţia fizică superioară a englezilor se vede, bănăţenii nereuşind să mai pună în pericol poarta lui Hart. Pantilimon o salvează pe FC Timişoara de un 0-2, portarul bănăţean reuşind să blocheze şutul lui Yaya Toure din minutul 88. Partida se termină cu înfrângerea, oarecum nedreaptă, a bănăţenilor. Manchester câştigă cu 1-0, însă scorul echitabil, după jocul prestat de ambele echipe, era un egal. Până la returul din Manchester, de săptămâna viitoare, pentru bănăţeni urmează meciul de acasă împotriva echipei FC Victoria Brăneşti. Partida va avea loc duminică, 22 august, cu începere de la ora 22.00.