Acasă Sport FC Timişoara – Universitatea Cluj, scor 2-2

FC Timişoara – Universitatea Cluj, scor 2-2

Contra: În prima repriză am făcut două greşeli de Divizia D, însă ne-am revenit în partea a doua

Formaţia FC Timişoara a terminat la egalitate, scor 2-2 (1-2), partida disputată, vineri, pe teren propriu, cu echipa Universitatea Cluj, în etapa a XII-a a Ligii I. Golurile echipei timişorene au fost marcate de Axente ‘4 şi Zicu ’68. Pentru Universitatea Cluj au înscris Szilagyi ’12 şi Machado ’28.
1-0: Axente a înscris primul gol al partidei, reluând în poartă din 6 metri, la o centrare a lui Zicu.
1-1: Szilagyi a egalat cu o reluare în plasă de la aproximativ 7 metri.
1-2: Machado şi-a adus echipa în avantaj cu un şut din 15 metri, în urma unei faze fixe.
2-2: Zicu a restabilit egalitatea cu un şut la colţul lung, din apropierea porţii, după o centrare a lui Helder.
Universitatea Cluj a rămas în inferioritate numerică, în minutul 87, când a fost eliminat Delgado, după o altercaţie între jucători.
FC Timişoara: 29. Pantilimon – 20. Helder, 4. Luchin, 28. Cisovsky, 8. Sepsi – 15. Chiacu (17. Magera ’51), 21. Goga (19. Nikolici ’65), 5. Alexa, 27. Zicu, 7. Curtean – 9. Axente. Antrenor: Cosmin Contra.
Universitatea Cluj: 12. Huţan – 2. Buhuş, 4. Szilagyi (26. Cenici ’70), 13. Izvoranu, 3. Mendy – 8. Reinaldo, 28. Gheorghe (16. Delgado ’78), 10. Păcurar, 24. Balde, 22. Boştină (14. Piţ ’78) – 11. Machado. Antrenor: Marian Pană.
Cartonaşe galbene: Cisovsky ’57, Magera ’88, Luchin ’89 / Păcurar ’22, Huţan ’59, Buhuş ’82
Cartonaş roşu: Delgado ’87
Arbitri: Alexandru Deaconu (central) – Adrian Vidan, Ioan Onicaş (asistenţi) – Ştefan Erdei (rezervă).
Observatori: Tudor Constantinescu, Ion Turculeanu.
Supervizor: Octavian Goga.

Tehnicianul FC Timişoara, Cosmin Contra, a criticat jocul echipei sale în prima repriză a meciului cu Universitatea Cluj, scor 2-2, apreciind că fundaşii "au făcut două greşeli de Divizia D", însă i-a felicitat pe jucătorii săi pentru atitudinea şi evoluţia din partea a doua a partidei.
"A fost un meci foarte greu, aşa cum ne-am şi aşteptat. Am evoluat împotriva unei echipe care ştie să joace fotbal. Am început foarte bine, apoi am făcut două greşeli uriaşe, cred că au fost de Divizia D. Nu se poate ca fundaşii să fie atât de naivi. Însă se întâmpă în fotbal ca un jucător să prindă o zi mai slabă. A urmat apoi repriza a doua, care a fost foarte bună şi sunt mulţumit de atitudinea jucătorilor, pentru că am atacat, am pus presiune şi am avut cel puţin 7-8 ocazii clare de gol. Pe deasupra, clujenii au făcut antifotbal, s-au tăvălit pe jos şi nu ne-au mai permis să jucăm deloc", a spus Cosmin Contra în conferinţa de presă de după meci.

Sursa: Mediafax