Acasă Sport Fetele de la CSS Bega au luat argintul la campionatul naţional U18

Fetele de la CSS Bega au luat argintul la campionatul naţional U18

Baschetbalistele de la CSS Bega Timișoara au reuşit să câştige doar medalia de argint la campionatul național sub 18 ani. Bănăţencele au fost învinse fără drept de apel în finală de gazdele de la CS Olimpia București, cu scorul categoric de 46-90. Echipa timişoreană antrenată de Vera Gavrilă a fost depăşită de trupa din capitală încă din primul sfert al partidei, în care bănățencele au reuşit să înscrie doar patru puncte, în schimb ce bucureştencele au înscris nu mai puţin de 25 de puncte. Tinerele baschetbaliste de la CSS nu și-au revenit nici în următoarele zece minute, iar bucureștencele au intrat la cabine cu un avantaj de 40 de de puncte. Primul sfert din cea de-a doua repriză a continuat în aceeaşi notă de dominare a fetelor de la Olimpia, acestea continuând să își mărească avantajul de pe tabela de marcaj. Pe baza unei relaxări a bucureştencelor, gruparea de pe Bega a mai reușit să reducă din handicap, impunându-se în ultimul sfert al finalei cu scorul de 24-16. Înfrângerea împotriva echipei Olimpia este prima suferită de tinerele baschetbaliste în competiția din capitală. În grupe și în penultimul act, bănăţencele au reuşit să iasă victoriase de fiecare dată. Astfel, baschetbalistele conduse de Vera Gavrilă au ratat șansa de a aduce în vitrina clubului bănățean al doilea trofeu intern din sezonul actual, la doar trei săptămâni distanță de la marele succes al băieților de la U20.