Acasă Sport Gimnaştii lugojeni au cucerit 27 de medalii la Cupa DKMT

Gimnaştii lugojeni au cucerit 27 de medalii la Cupa DKMT

Cincizeci de gimnaşti din Ungaria (clubul din Kiskunhalas), Serbia (cluburile din Subotica şi Novi Sad) şi România (cluburile din Reşiţa, Timişoara şi Lugoj) au participat, la sfârşitul săptămânii trecute, la Reşiţa, la cea de-a doua ediţie din acest an a Cupei DKMT la gimnastică artistică. Întrecerea a fost dominată de gimnaştii lugojeni, care au cucerit 27 de  medalii, dintre care 16 de aur, 6 de argint şi 5 de bronz. La această competiţie, Clubul Sportiv Şcolar Lugoj a avut reprezentanţi la toate categoriile de vârstă, de la 7 până la 18 ani, participând cu 10 sportivi: Marc Cârlig, Patrik Voichescu, Szabo Rafael, Alexandru Popescu, Alexandru Bănicioiu, Armando Ciucu, Andrei Savu, Victor Bănicioiu, Octavian Tomescu şi Marian Toda. Cel mai bun sportiv al competiţiei a fost declarat gimnastul lugojean Rafael Szabo, care a obţinut locul I la individual compus, sol, cal, sărituri, paralele şi bară, precum şi locul II la inele, la categoria 11-12 ani. Tot şapte medalii a cucerit şi lugojeanul Andrei Savu, la categoria 15-18 ani, care a obţinut locul I la individual compus, sol, cal, inele, paralele şi bară, locul II la sărituri. De la CSŞ Lugoj au mai urcat pe podium: Marc Cârlig (locul I la sol şi locul II la paralele) şi Patrik Voichescu (locul III la paralele), la categoria 8-10 ani; Alexandru Popescu (locul III la individual compus, cal şi bară), la categoria 11-12 ani; Alexandru Bănicioiu (locul I la ărituri, inele şi paralele, locul III la sol), la categoria 13-14 ani; Armando Ciucu (locul II la individual compus, paralele şi bară), la categoria 15-18 ani. De la CSŞ  Reşiţa au urcat pe podium Robert Paşca (locul I la sărituri şi locul III la individual compus, cal şi bară),  Dan Chiş-Toia ( locul II la sol şi inele, locul III la sărituri), Ionuţ Daminescu (locul II la cal), Ciprian Pintea (locul III la sol), Casian Timofte (locul II la sărituri) şi Răzvan Marc (locul II la bară şi sărituri), iar de la Timişoara s-a remarcat Gavril Luca (locul II la bară, locul III la individual compus, sol, cal şi inele). La festivitatea de premiere au fost acordate diplome, medalii şi cupe, cu sprijinul Direcţiei Judeţene pentru Sport şi Tineret Caraş-Severin.