Acasă Sport Handbalistele bănăţene termină turul cu o înfrângere

Handbalistele bănăţene termină turul cu o înfrângere

Echipa de handbal feminin Universitatea Timişoara a jucat, în acest weekend, împotriva formaţiei CSM Bistriţa, ultimul meci din turul acestui campionat. În partida jucată în sala Constantin Jude din Timişoara, handbalistele timişorene au încercat să demonstreze că au valoarea necesară să termine prima parte a campionatului pe locuri fruntaşe. Partida a început bine pentru alb-violete, ele reuşind să conducă chiar cu trei goluri echipa vizitatoare, echipă ce se află pe podiumul campionatului. Din păcate, avântul handbalistelor bănăţene nu a ţinut mult, în jocul acstora apărând greşeli care le-au costat scump. Forma slabă a portarului, precum şi ratările din poziţii ideale au făcut ca scorul la pauză să fie favorabil echipei din Bistriţa. Repriza secundă a început diametral opus faţă de prima, handbalistele bistriţene reuşind să-şi impună jocul. Elevele lui Tiberiu Puta au încercat să revină pe tabelă, însă din cauza lipsei de experienţă nu au reuşit  să evite înfrângerea. Scorul final al partidei a fost 38-32, în favoarea echipei din Bistriţa. Aşadar, formaţia bănăţeană se află, la sfârşitul turului, pe poziţia a cincea, cu şase puncte acumulate în şapte partide. Cele mai bune marcatoare ale Universităţii Timişoara au fost Ana Maria Peşter, cu 8 goluri şi Adriana Ghilea, Florina Biro şi Alina Crapciu, fiecare cu câte 4. Antrenorul bănăţenceleor, Tiberiu Puta, a declarat după partidă că apărarea a stat mai bine decât în meciurile precedente, însă evoluţia compartimentului ofensiv l-a nemulţumit în acest meci. Partida contra formaţiei CSM Bistriţa este prima partidă pierdută pe teren propriu de bănăţence, în acest campionat. Prima partidă din returul Seriei B la handbal feminin pentru Universitatea Timişoara va fi miercuri, 9 martie 2011, când timişorenele vor întâlni formaţia SC Mureşul Târgu Mureş.