Acasă Sport Handbaliştii bănăţeni au jucat ultimul meci al anului

Handbaliştii bănăţeni au jucat ultimul meci al anului

Jucătorii echipei de handbal masculin Universitatea Politehnica Timişoara au jucat, în această săptămână, ultimele partide din anul 2010. Handbaliştii antrenaţi de Otto Hell şi Eugen Bota au întâlnit în cadrul a două partide de pregătire echipa naţională de juniori I a României, pregătită de antrenorii Octavian Hârţoagă şi timişoreanul Dan Dumitru. În niciunul din meciuri nu s-a pus accentul pe rezultat, ci pe stabilirea relaţiilor de joc ale handbaliştilor. În primul meci, jucat la începutul săptămânii, în sala de sport din comuna timişană Giroc, handbaliştii bănăţeni s-au impus în faţa juniorilor României cu scorul de 37-26. În această partidă, tehnicianul Otto Hell i-a introdus pe toţi jucătorii valizi ai Timişoarei, dar şi pe unii jucători mai tineri care au jucat numai la formaţia satelit a bănăţenilor. În cel de-al doilea meci de pregătire jucat împotriva echipei de juniori, ce a avut loc de această dată în sala „Constantin Jude” din Timişoara, handbaliştii din Liga Naţională s-au impus fără emoţii, cu scorul de 37-32, scorul la pauză fiind 19-15. Antrenorii echipei bănăţene au introdus şi în acest meci jucători mai puţin rulaţi în confruntările din campionat. Rezultatul a contat mai puţin pentru tehnicienii timişoreni, modul cum s-au mişcat jucători fiind pe primul plan. Cele mai multe goluri pentru Politehnica le-au marcat jucătorii Gabriel Cotinghiu, inter de conjunctură, zece goluri şi extrema Csaba Nagy, nouă reuşite. Cei doi, alături de coordonatorul Alexandru Ursu şi pivotul Dragan Mrakic au jucat cele mai multe minute în cele două amicale. Pe teren au intrat şi tinerii jucători de la echipa a doua, iar în poartă au stat câte 20 de minute cei trei portari ai grupării timişorene, Zoltan Vass şi Cristian Tcaciuc. Absenţi, din diferite motive, au fost jucătorii David, Pârvan, Sărăndan, Vaidasigan, Macovei, Mirkovic, Corlija, Gălan şi fraţii Ignat. Programul echipei naţionale de juniori I a României va conţine în următoarele zile alte meciuri amicale, la Baia Mare şi apoi în Ungaria. Nucleul naţionalei este format în special din jucători de la Centrul de Excelenţă de la Sighişoara, dar proveniţi mai ales din Moldova şi din sudul ţării. O excepţie este handbalistul Alex Juverdean, de la Oradea, care marţi a fost principalul marcator, cu şase reuşite, iar miercuri al doilea, cu cinci goluri. Pentru formaţia timişoreană, anul 2010 s-a încheiat, jucătorii urmând să intre în vacanţa de iarnă. Handbaliştii Politehnicii Timişoara vor reveni însă pe parchet foarte repede, la mijlocul lunii viitoare, pentru startul pregătirilor pentru reluarea meciurilor oficiale ale Ligii Naţionale.