Acasă Sport Handbaliștii timișoreni au terminat anul cu victorie

Handbaliștii timișoreni au terminat anul cu victorie

CSU Politehnica Timișoara a încheiat meciurile oficiale din 2011 cu o victorie importantă, rezultatul ajutând echipa de pe Bega să se claseze pe locul VIII în clasamentul Ligii Naționale. Elevii lui Nedeljko Vuckovic au jucat în cadrul etapei a XI-a împotriva penultimei clasate, CSM București. Înfruntarea a fost la îndemâna grupării timișorene, care a reușit să preia conducerea încă din primele minute ale meciului. Studenții bănățeni au jucat bine în prima jumătate a partidei, reușind să conducă la finalul primelor 30 de minute cu 16-11. În actul secund, diferența a crescut la șapte goluri în favoarea alb-violeților, însă partida a luat o turnură neașteptată, echipa din București reușind să revină în joc. Când mai erau doar 15 minute de joc, formația din capitală s-a apropiat la trei goluri de Poli, anunțând astfel un final disputat de partidă. Bănățenii au reușit să-și mențină concentrarea, fapt ce i-a ajutat să bifeze cea de-a cincea victorie în actuala stagiune. Scorul final al înfruntării dintre Poli Timișoara și CSM București a fost 31-26, alb-violeții îndeplinindu-și obiectivul pentru acest sfârșit de an. Cel mai eficient marcator din tabăra lui Vuckovic a fost Stan, cu opt reușite, urmat de Timofte, cu șase goluri. La final, tehnicianul timișorenilor a declarat că nu este mulțumit de clasarea echipei sale, însă speră ca, la reluarea campionatului, Poli să urce în clasament pentru a reuși să se califice într-o competiție europeană.