Acasă Sport Înotătorii masters timişoreni – încă o dată pe podium

Înotătorii masters timişoreni – încă o dată pe podium

Nu mai puţin de 40 locuri pe podium a obţinut echipa de înot a Clubului de Înot MASTERS Timişoara, la concursul internaţional de înot masters din Totkomlos, Ungaria. Numărul participanţilor la această competiţie s-a ridicat la 160 de înotători, reprezentând 29 de cluburi. Înotătorii au reprezentat ţări precum România, Serbia şi Ungaria, cel mai în vârstă dintre participanţi având 83 de ani. Echipa Clubului de Înot MASTERS Timişoara a fost formată din 15 înotători, dintre care 7 femei şi 8 bărbaţi, având vârstele cuprinse între 26 şi 63 de ani. Sportivii care au reprezentat clubul bănăţean au fost Călin Bogdan, Diana Cosma, Ana Dragodan, Cătălin Iovin, Monica Irimie, Mihai Lisetchi, Cezar Listeveanu, Cristina Madau, Oana Niculescu, Bela Tibor Novak, Adina Radulescu, Marcel Răsădean, Constantin Şerbǎnoiu, Ildiko Talinga şi Iustin Tebenszki. La probele individuale, clubul timişorean de înot a obţinut 31 de locuri pe podium, 11 la femei şi 20 la bărbaţi. Dintre acestea, bănăţenii au reuşit 11 clasări pe locul întâi prin Cătălin Iovin, Mihai Lisetchi, Cezar Listeveanu, Cristina Madau, Marcel Rasadean şi Ildiko Talinga, 15  clasări pe locul secund şi 6 clasări pe locul trei.  La probele pe echipe, echipa bănăţeană a participat la 9 probe de ştafetă reuşind să  se claseze pe podium la toate dintre ele. Acordarea medaliilor a fost făcută de către înotatorul maghiar Rózsa Norbert, campion olimpic în anul 1996 şi campion european în anul 1991. Cei mai activi sportivi din echipa timişoreană au fost Mihai Lisetchi, Marcel Răsădean şi Iustin Tebenszki, care, pe parcursul concursului, au participat, fiecare, la 5 probe individuale. Cei trei sportivi au obţinut în total 13 medalii. Înotătorul Călin Bogdan a participat pentru prima oară la o competiţie de înot masters. Cu toate acestea, el a reuşit să obţină o medalie de argint la o probă individuală. La concursul din Totkomlos, alături de echipa timişoreană a fost prezentă şi o echipă din Arad.