Acasă Sport ”Leii din Banat” continuă lupta pentru Cupă

”Leii din Banat” continuă lupta pentru Cupă

Formația de baschet masculin BC Timișoara continuă aventura în Cupa României, bănățenii calificându-se în faza sferturilor după ce au trecut în optimi de cei de la BCM Târgu Mureș. Plecați cu prima șansă la calificare, după 90-67 în partida tur, baschetbaliștii lui Pedrag Badnjarevic au jucat meciul al doilea fără presiune, dând impresia că sezonul acesta accederea în play-off-ul Cupei este un obiectiv realizabil. Înfruntarea ce a avut loc la sfârșitul săptămânii trecute în sala din Târgu Mureș a pus față în față două echipe aflate pe val în acest campionat, baschetul jucat de cele două formații fiind unul de calitate. Alb-violeții nu au forțat, alegând să joace la turație mai scăzută, avantajul de 23 de puncte luat în meciul tur fiind unul suficient pentru calificare. Începutul de meci a aparținut echipei oaspete, care, după doar o jumătate de repriză conducea cu 12 puncte. Bănățenii s-au repliat, și, la finalul primului sfert, tabela indica scorul de 2-21 pentru Târgu Mureș. Gazdele au continuat lupta de revenire, însă, timișorenii au reușit să marcheze suficient pentru a păstra avantajul ce le asigura calificarea. Formația ardeleană nu a cedat ușor, urcând diferența și la 16 puncte, lucru ce i–a mai trezit pe jucătorii timișoreni. Bănățenii au forțat pe finalul meciului, și, cu toate că au fost învinși, BCM Tâgru Mureș impunându-se cu 81-68, au reușit să treacă mai departe în competiția pe care au câștigat-o în urmă cu două sezoane. Cel mai eficient marcator al trupei conduse de Pedrag Badnjarevic a fost Bogdan Popescu, baschetbalistul marcând 14 puncte și reușind 11 recuperări.