Acasă Sport ”Leii din Banat” – pregătiți să atace Cupa

”Leii din Banat” – pregătiți să atace Cupa

BC Timișoara a jucat ultimul amical din această vară, elevii antrenați e Pedrag Badnjarevic fiind acum pregătiți pentru startul noului sezon. Alb-violeții au întâlnit la mijlocul acestei săptămâni formația Jeinstvo Novi Becej, grupare ce evoluează în al doilea eșalon al baschetului din Serbia. Bănățenii au avut astfel oportunitatea să vadă ce mai trebuie pus la punct, mai ales că sâmbătă timișorenii vor susține primul meci oficial din noul sezon, partida contând pentru turul optimilor Cupei României. Alb-violeții au reușit să arate că sunt într-o formă foarte bună, reușind să se impună în partida de miercuri jucată în Sala ”Constantin Jude” din Timișoara. Meciul împotriva grupării sârbe nu le-a pus probleme ”leilor ddin Banat”, aceștia reușind să conducă chiar de la pauză cu o diferență de peste 15 puncte. Ultimele două sferturi ale întâlnirii amicale s-au desfășurat în aceeași direcție, bănățenii impunând ritmul desfășurării partidei. Scorul final a fost 90-61 pentru BC Timișoara, Robert Sarovic fiind cel mai eficient marcator din tabăra viola, baschetbalistul marcând 17 puncte. La finalul înfruntării tehnicianul Perag Badnjarevic s-a declarat mulțumit de modul cum arată acum echipa, declarând că singurul scop al meciului a fost folosirea întregului lot de jucători pentru a putea vedea cine este în formă maximă pentru partida de sâmbătă din Cupă. Așadar, BC Timișoara așteaptă acum primul meci oficial al noului sezon, echipa de pe Bega având obiective îndrăznețe pentru campionatul ce urmează, și anume accederea în ultimul act al Diviziei A precum și al Cupei, întrecere ce a fost câștigată de alb-violeți în urmă cu un sezon. Bănățenii vor debuta în noul sezon în fața propriilor suporteri, partida tur din cadrul optimilor de finală a Cupei României dintre BC Timișoara și BC Mureș Târgu Mureș urmând să se ddesfășoare sâmbătă în Sala ”Constantin Jude” din Timișoara.