Acasă Sport Pantilimon a îngropat-o pe Poli în faţa a peste 20.000 de spectatori

Pantilimon a îngropat-o pe Poli în faţa a peste 20.000 de spectatori

Marian Iancu: “Am fost peste ei în joc, diferenţa a făcut-o greşeala”

FC Timişoara a pierdut în urmă cu puţine momente poziţia de lider în Campionatul Naţional de Fotbal. Bănăţenii au fost înfrânţi, chiar la Timişoara: 0-1 (0-0) de Steaua. Golul oaspeţilor a venit în urma unei imense gafe de portar.

“Nu sunt supărat pe Pantilimon ci pe Bourceanu”

Pe fondul unei dominări clare a bucureştenilor, în minutul 68 Dayro Moreno a şutat puternic pe poartă din afara careului. Pantilimon a scăpat ca un amator mingea înainte, iar aflat pe fază, Romeo Surdu a marcat singurul joc al partidei. Chiar dacă întreaga repriză secundă, timişorenii s-au aflat mai mult în apărare, elevii lui Sabău au avut pe finalul meciului două ocazii rarisime de a egala. În minutul 87, Bourceanu a nimerit de la 25 de metri bara transversală, iar în prelungiri, Parks şi Karamian, rămaşi singuri cu Zapata nu au reuşit să introducă mingea în poarta bucureştenilor. Cei peste 20.000 de spectatori au ajuns să-şi vadă pe final favoriţii şi în dezavantaj numeric, după ce Bourceanu a primit un roşu direct. Este prima înfrângere a timişorenilor după 12 etape. O dată cu ea, FC Timişoara pierde poziţia de lider, coborând până pe locul 5, cu 21 de puncte. Liderul primei divizii de fotbal a ajuns Rapid Bucureşti cu 22 de puncte. “Am greşit şi am pierdut, diferenţa a făcut-o greşeala. Am fost peste ei în joc. Am greşit la acea fază, portarul a dat mingea în faţă în loc să o prindă. Nu sunt supărat pe Pantilimon, ci pe Bourceanu care a luat cartonaş roşu”, a declarat pentru Digi TV, Marian Iancu, la finalul partidei de pe Dan Păltinişanu.