Acasă Sport Poli Timişoara a început cu dreptul cantonamentul din Austria

Poli Timişoara a început cu dreptul cantonamentul din Austria

Al doilea cantonament al echipei Politehnica Timişoara a început bine pentru bănăţeni, echipa antrenată de cehul Duşan Uhrin Jr. reuşind să se impună în primul amical de pe tărâm austriac. Alb-violeţii au întâlnit în a patra zi a stagiului de pregătire din staţiunea austriacă Bishoffshoffen echipa din primul eşalon al fotbalului slovac, Tatran Presov. Meciul a fost ocazia oportună pentru tehnicianul timişorenilor de a concepe un nou sistem de joc pentru sezonul viitor, sistem în care vor apărea multe nume noi faţă de sezonul trecut, schimbări cauzate de problema legată de licenţierea Politehnicii. Pentru primele 45 de minute contra echipei slovace Uhrin i-a folosit pe Lepmets, Luchin, Scutaru, Ghionea, Sandu, Popa, Zaluschi, Tames, Curtean, Ricketts şi Zăgrean. Alb-violeţii au avut parte de un start entuziasmant de meci, ratând deschiderea scorului în primele zece minute de joc. Bănăţenii au izbutit să puncteze primii, atacantul Ricketts înscriind cu un şut din careul mare. Bănăţenii au dominat prima repriză cu autoritate, trecând în mai multe rânduri prin Luchin şi Ricketts pe lângă majorarea scorului. La pauză, avantajul pe tabelă a fost de partea timişorenilor, scorul fiind 1-0 pentru violeţi. În repriza secundă tehnicianul grupării de pe Bega a schimbat introducându-i pe Sepsi, Matei, Goga şi Nikolic. Echipa timişoreană a început repriza a doua în atac, Matei ratând o ocazie mare de gol în minutul 60. Golul a venit contrar cursului jocului în poarta lui Lepmets, scorul devenind egal. Cu zece minute înainte de final, Politehnica reuşeşte golul victoriei, nou-intratul Nikolic marcând pentru 2-1. Aşadar, victoria a revenit echipei lui Uhrin, aceasta dovedind mare poftă de joc în amicalul cu cei de la Tratan. Următorul test pentru jucătorii alb-violeţi va fi împotriva unei echipe din Austria, meciul contra celor de la Austria Viena urmând să se joace tot la Bischofshohen. În ceea ce priveşte lotul de jucători, Politehnica este aproape de o despărţire de Jiri Krejici, clubul bănăţean nemaidorind să-l păstreze pe jucătorul venit în vara trecută la Timişoara.