Acasă Sport Poli Timişoara – învinsă de campioana Azerbaidjanului

Poli Timişoara – învinsă de campioana Azerbaidjanului

Aflaţi în cel de-al doilea cantonament al verii, cei de la Politehnica Timişoara au pierdut cel de-al treilea meci amical jucat contra campioanei Azerbaidjanului, Neftci Baku. Tehnicianul alb-violeţilor, Duşan Uhrin Jr. a rulat toţi jucătorii disponibili, trimiţându-i din primul minut al meciului pe Pantilimon, Luchin, Scutaru, Ghionea, Sandu, Popa, Poparadu, Tameş, Curtean, Nikolic şi Goga. Oboseala acumulată în stagiul de pregătire din Austria s-a văzut în jocul timişorenilor, aceştia arătând la unele faze de joc că nu sunt în cea mai mare formă fizică Prima fază de gol a partidei jucate duminică în staţiunea Jenbasch a aparţinut echipei azere, pentru ca zece minute mai târziu alb-violeţii să rateze prin Popa deschiderea scorului. Trupa bănăţeană a reuşit să domine prima parte a meciului, defensiva timişoreană reuşind să-şi facă datoria la mai multe faze de atac ale azerilor. La pauză scorul a fost egal, 0-0. Începutul actului secund a aprţinut tot fotbaliştilor antrenaţi de Duşan Uhrin, aceştia fiind decişi să semneze al treilea succes consecutiv de pe teren austriac. Scorul a fost deschis până la urmă, cu 25 de minute înainte de final, însă, cei care au făcut-o au fost cei de la Nefci, vedeta azerilor Mpenza învingându-l pe Pantilimon. După deschiderea scorului bănăţenii au atacat mai mult, pentru ca în minutul 72 Poli să profite de o lovitură de pedeapsă. Din păcate, penalty-ul a fost ratat de Rocha, meciul terminându-se cu scorul de 1-0 pentru campioana Azerdaidjanului. Pe parcursul meciului pentru trupa bănăţeană au mai evoluat Sepsi, Ricketts, Axente şi Rocha. Următorul meci amical al alb-violeţilor va avea loc marţi, împotriva celor de la FK Skendija din Macedonia.