Acasă Sport Poli Timișoara – învinsă la limită de Dinamo Moscova

Poli Timișoara – învinsă la limită de Dinamo Moscova

Aflată în cantonamentul din Spania, echipa de fotbal Politehnica Timișoara a jucat weekend-ul trecut cel de-al treilea meci de pregătire în cadrul Cupei Marbella, adversara alb-violeților fiind gruparea Dinamo Moscova. După ce au cedat ușor în meciul anterior în fața echipei prezente anul acesta în Liga Campionilor, TSKA Moscova, elevii lui Vali Velcea au avut o prestație foarte bună în partida contra celor de la Dinamo, echipa rusă având nevoie de noroc pentru a trece de alb-violeți. Velcea a schimbat echipa de start față de meciul cu TSKA, astfel că în teren au intrat din primul minut Kirev, Belu, Mera, Scutaru, Sandu, Chiş, Gorobsov, Poparadu, Cârstea, Ricketts și Axente. Partida a avut parte de un start echilibrat, ambele formații încercând să lovească pe contraatac. Singurele ocazii clare de gol le-au avut fotbaliștii ruși, care au nimerit în două rânduri bara porții lui Kirev.În repriza secundă s-a mers cap la cap până în minutul 80, când a venit și primul gol al meciului, marcat de cei de la Dinamo. După un singur minut a venit și golul doi, marcat tot de Dinamo, pentru ca Poli să puncteze pentru 2-1 grație golului marcat de Rocha. Până la finalul meciului rușii au mai lovit o dată în ultimele faze de joc, astfel că înfruntarea dintre Poli Timișoara și Dinamo Moscova s-a încheiat cu scorul de 1-3. Chiar dacă au fost învinși, elevii lui Vali Velcea au demonstrat că se află pe un drum ascendent în ceea ce privește omogenitatea, antrenorul alb-violeților declarând la final că, este mulțumit de jocul elevilor săi, însă au existat și jucători care nu s-au ridicat la așteptările sale. Ultimul amical al Politehnicii pe tărâm spaniol va fi împotriva echipei Alania Vladikavkaz, cu toate că bănățenii trebuiau să îi întâlnească pe 15 februarie pe cei de la Spartak Moscova. Gruparea timișoreană se va întoarce în țară pe 17 februarie.