Acasă Sport Poli Timișoara rămâne în top după egalul de la Bistrița

Poli Timișoara rămâne în top după egalul de la Bistrița

Politehnica Timișoara a obținut primul egal din acest sezon al Ligii a II-a, bănățenii remizând pe terenul celor de la Gloria Bistrița, în meciul ce a contat pentru etapa cu numărul patru din eșalonul secund. După trei victorii din tot atâtea meciuri, fotbaliștii antrenați de Vali Velcea au întâlnit cel mai puternic adversar de până acum din liga secundă, meciul putând fi cu ușurință jucat în Liga I, jocul prestat de cele două combatante fiind unul de calitate. Tehnicianul bănățenilor a schimbat un pic echipa de start față de meciul din Cupă, alegând să-i trimită împotriva Bistriței pe Lepmets, Dăruială, Ilie, Mera, Sepsi, Scutaru, Poparadu, Tameş, Curtean, Goga, Axente. Bănățenii au început timid partida jucată în prima zi a săptămânii pe terenul din Bistrița, dând ocazia echipei gazdă să-și treacă în cont câteva ocazii bune de a deschide scorul. Tabela a fost modificată pentru prima dată în minutul 20, Gloria punctând pentru 1-0. Avantajul gazelor nu a durat decât un sfert de oră, în minutul 34 Curtean reușind să restabilească egalitatea. Scorul la pauză a fost 1-1, însă, după jocul arătat de cele două echipe, partida era pe departe de a fi jucată. În startul actului secund alb-violeții reușesc să preia conducerea, Goga reușind să înscrie pentru 2-1. Egalitatea revine însă pe tabelă, bistrițenii punctând pentru 2-2 în minutul 50, după o fază confuză în careul timișorenilor. A urmat apoi un joc de uzură în care marile ocazii de gol au aparținut timișorenilor, Axente și Goga ratând în mai multe faze golul. La finalul celor 90 de minute de joc tabela a indicat scorul de 2-2. La finalul întâlnirii, Vali Velcea a declarat că partida s-a riddicat peste nivelul Ligii a II-a, bănățenii putând să se impună lejer în confruntarea de la Bistrița. Tehnicianul timișorenilor a mai spus că în urma meciului s-a văzut că Poli are potențial să revină în primul eșalon chiar dacă în lot sunt mulți jucători fără prea mare experiență.