Acasă Sport Politehnica Timișoara se menține în cursa pentru promovare

Politehnica Timișoara se menține în cursa pentru promovare

Ajunsă la etapa cu numărul VII, Liga a II-a a adus un nou meci dificil echipei Poltehnica Timișoara, bănățenii jucând pe teren propriu contra celor de la FC Maramureș. După ce au obținut doar un egal în etapa trecută, în derby-ul vestului contra celor de la UTA, alb-violeții erau nevoiți să se impună în partida de sâmbătă pentru a nu scăpa din ochi echipa Gloria Bictrița, formație ce se afla la egalitate de puncte cu bănățenii înaintea etapei a opta. Fără Curtean, Poparadu, Ricketts, Ilie, Pătraş şi Sepsi, toți indisponibili din cauze medicale, tehnicianul timișorenilor Vali Velcea a trimis în teren o echipă formată din Lepmets, Dăruială, Scutaru, Mera, Sava, Chiș, Gorobsov, Tameș, Goga, Axente, Zăgrean. Alb-violeții au început cu dreptul partida de pe stadionul ”Dan Păltinișanu” reușind să înscrie pentru 1-0, la numai patru minute de la fluierul de start al înfruntării. Egalarea a venit repede, maramureșenii marcând din lovitură de pedeapsă pentru 1-1. Bănățenii au reuișit să preia din nou conducerea, Tameș stabilind și scorul pauzei, 2-1 pentru Poli. Dominarea grupării de pe Bega s-a accentuat în actul secund, când tabela a indicat 3-1 pentru alb-violeți, Zăgrean reușind dubla pentru Poli. Meciul s-a animat în ultimele minute, Poli ratând un penalty, în timp ce echipa oaspete a reușit să reducă din diferență tot în urma unei lovituri de pedeapsă. Scorul final al partidei dintre Poli Timișoara și FC Maramureş Baia Mare a fost 3-2. La finalul înfruntării, tehnicianul timișorenilor, Vali Velcea, a declarat că partida s-ar fi câștigat mai ușor dacă i-ar fi avut disponibili pe jucătorii accidentați. În legătură cu scandările de demisie pe care spectatorii bănățeni le-au făcut la finalul partidei, Velcea a spus că nu se simte deranjat, antrenorul punând nemulțumirea fanilor viola pe faptul că echipa sa nu a marcat mai multe goluri împotriva maramureșenilor.