Acasă Sport RCM Timișoara a încheiat sub podium Campionatul Național de rugby în 7

RCM Timișoara a încheiat sub podium Campionatul Național de rugby în 7

Campioana României la rugby, RCM Timișoara, nu a reușit să câștige titlul și la rugby-ul în 7, echipa timișoreană terminând pe șase actualul sezon. În ultimul turneu disputat chiar la Timișoara, la finalul săptămânii trecute, galben-negrii au terminat pe poziția a IV-a, după ce în semifinale au fost învinși de echipa ce a reușit să câștige și campionatul la rugby în 7, Steaua București. Elevii lui Chester Williams s-au impus în grupe împotriva celor de la Farul Constanţa cu 26-5 iar pe Poli Iaşi au învins-o 24-7. Dinamo București s-a impus în fața RCM-ului cu 17-0, pentru ca, în semifinale, galben-albaştrii să se recunoască învinși de Steaua Bucureşti, scorul final fiind 14-28. În finala mică, timișorenii au bifat un nou eșec, CSM Bucureşti impunându-se cu 29-5. La finalul ediției de anul acesta a Campionatului Național de rugby în 7, titlul de campioană a mers la Steaua București. Pe locul doi a terminat Dinamo București, cu 37 de puncte, iar ultima treaptă a podiumului a fost completată de CSM București, cu 32 de puncte. RCM Timișoara a terminat pe locul șase, cu 26 de puncte, însă bănățenii au evoluat cu jucătorii folosiți mai puțin în sezonul regulat, în timp ce celelalte echipe au folosit mai mulți rugbyști ce evoluează în mod regulat și în SuperLiga.