Acasă Sport Reprezentativa Under16 a Timişului a ajuns în semifinale

Reprezentativa Under16 a Timişului a ajuns în semifinale

Viitorul fotbalului timişorean se anunţă a fi unul foarte promiţător, judeţul Timiş având unul dintre cele mai bune formaţii de fotbal rezervat categoriei sub 16 ani. Echipa antrenată de Cristian Contescu şi Romeo Malac a jucat, la începutul săptămânii, meciul retur din cadrul sferturilor campionatului rezervat juniorilor sub 16 ani, împotriva selecţionatei judeţului Bihor. Cu toate că reprezentativa bihoreană a fost una dintre cele mai accesibile echipe pe care trupa bănăţeană o putea întâlni în această fază a competiţiei, scorul dintre cele două combatante din primul meci a făcut ca şansa calificării în semifinale să fie una incertă pentru ambele formaţii. Bihorenii au izbutit un 2-2 pe terenul timişorenilor, astfel că elevii antrenaţi de Contescu au fost nevoiţi să învingă în meciul doi, pentru a spera la calificare. După o deplasare obositoare, jucătorii timişoreni au început determinaţi partida de pe terenul bihorenilor, înscriind chiar din debutul meciului, printr-un autogol al echipei gazde. Avantajul timişorenilor nu a rezistat mult, bihorenii reuşind să restabilească egalitatea foarte repede, astfel că, scorul după zece minute de joc, a fost 1-1. Reprezentativa Timişului a avut o tresărire de orgoliu, reuşind să preia din nou conducerea la mijlocul primei reprize, golul fiind marcat de atacantul Boldor. Scorul la pauză a fost în avantajul timişorenilor, iar în urma jocului arătat în teren, şansele mai mari de a ajunge în semifinale aparţineau bănăţenilor. Repriza secundă a început în aceeaşi notă de dominare a echipei oaspete, care a prins mai mult curaj şi a început să preseze din ce în ce mai tare poarta bihorenilor. După mai multe ocazii ratate de reprezentativa Timişului, meciul a luat o turnură neaşteptată, marcatorul golului doi pentru timişoreni fiind eliminat. Ultimele zece minute au fost foarte tensionate, echipa gazdă alergând după egalarea care ducea meciul în prelungiri. Timişorenii au reuşit să stopeze atacurile bihorenilor, astfel că scorul, după cele 80 de minute de joc, a fost 2-1 pentru reprezentativa judeţului Timiş, echipa bănăţeană reuşind astfel să-şi asigure locul în semifinalele campionatului. Adversara timişorenilor în semifinala Campionatului Naţional U16 va fi câştigătoarea din meciul reprezentativelor judeţelor Argeş şi Hunedoara. Elevii lui Contescu au cele mai mari şanse să joace împotriva echipei argeşene în semifinale, aceasta fiind şi favorită la câştigarea campionatului, fiind neînvinşi până în această fază a competiţiei.