Acasă Sport Rugbyştii bănăţeni merg bine în Energy Cup

Rugbyştii bănăţeni merg bine în Energy Cup

După ce, în partida de deschidere a turneului de rugby Energy Cup, rugbyştii bănăţeni au învins categoric formaţia austriacă Donau, elevii lui Cosmin Cioriciu au ieşit învingători şi în etapa a doua, unde timişorenii au jucat împotriva formaţiei maghiare Battay Buldogok. Echipa din ţara vecină este considerată favorita grupei din care fac parte şi timişorenii, fapt ce a făcut ca partida jucată duminică, pe terenul celor de la Battay, să fie foarte disputată. În cele din urmă, rugbyştii bănăţeni au reuşit victoria la o diferenţă de 34 de puncte, arătând că sunt în stare să treacă mai departe de faza grupelor. Antrenorul bănăţenilor i-a trimis pe teren împotriva echipei maghiare pe: Cioriciu, Gârbău, Bizo, Năcuţă, Căpăţână, Chiroiu, Răileanu, Bradu, Miu, Ciocea, Tănase, Podea, Preda, Stamatin şi Zaiba. Formaţia gazdă, campioană a Ungariei, a început mai bine partida, reuşind să marcheze primele puncte ale meciului. Avantajul rugbyştilor maghiari nu a rezistat mult, formaţia timişoreană reuşind să preia avantajul pe tabelă, încă de la jumătatea primei reprize. Datorită unui joc ofensiv bun făcut de bănăţeni, scorul la pauză a fost net în favoarea echipei timişorene. Repriza secundă a avut aceeaşi desfăşurare ca şi prima, rugbyştii bănăţeni atacând în valuri şi reuşind să se distanţeze pe tabelă. Timişorenii nu au avut emoţii nici pe finalul partidei, când formaţia bănăţeană a fost nevoită să joace cu trei oameni în minus din cauza eliminărilor lui Ursache şi Preda, precum şi a accidentării suferite de Bizo. Scorul final, de 54-20 în favoarea Universităţii Timişoara, duce echipa bănăţeană pe primul loc al grupei A. Timişorenii au strâns 10 puncte şi se pregătesc pentru ultimul meci din grupă, contra formaţiei cehe Dragon Brno. Eseurile pentru echipa timişorene din partida contra formaţiei din Ungaria au fost reuşite de Bizo, Stamatin, Ciocea, Năcuţă, Chiroiu şi Zaiba, iar transformările au fost reuşite de Gârbău şi Bizo. Ultimul meci pentru timişoreni din cadrul grupelor turneului Energy Cup trebuia să se joace pe data 6 noiembrie, însă din cauza programului formaţiei Brno, data desfăşurării partidei a fost amânată.