Acasă Sport Sezon excepţional pentru piloţii clubului UCM Reşiţa

Sezon excepţional pentru piloţii clubului UCM Reşiţa

Etapele cu numărul 15 şi 16, ultimele din acest sezon al Campionatului Naţional de Viteză în Coastă Dunlop 2010, au avut loc weekend-ul trecut, la Câmpulung Muscel. Parcurgerea traseului a fost o adevărată provocare pentru cei 52 de piloţi care au luat startul la Muscel Racing Contest, deoarece traseul lung de 3,5 km a fost unul foarte tehnic. Piloţii clubului reşiţean de motorsport Lucien Hora şi Christian Nistoran au luat şi ei startul la aceste ultime etape ale campionatului şi au reuşit să scoată timpi foarte buni. Chiar dacă era deja campion înaintea acestei curse, pilotul Lucien Hora a încheiat sezonul perfect, cu o victorie, cea cu numărul 15 din acest sezon. Hora a reuşit un nou record cu maşina sa „Lola” F 3000, în ciuda durerii la mâna dreaptă, care l-a stânjenit pe întreg parcursul weekend-ului şi care l-a făcut să efectueze doar o manşă din două de antrenamente. Pilotul reşiţean a început decis cursa, stabilind un timp foarte bun chiar din antrenamente. Văzând că maşina sa de curse se comportă foarte bine, Hora a început cursa determinat să scoată un timp cât mai bun în ultimele două etape ale campionatului. Pilotul reşiţean a reuşit să termine cursa de la Câmpulung Muscel cu incredibilul timp de 1:25.541, stabilind aşadar un nou record al campionatului. Lucien Hora a terminat Campionatul Naţional de Viteză în Coastă pe locul I atât la clasa Open cât şi la clasa D. Rezultate bune a obţinut şi colegul de club al lui Hora, Christian Nistoran. Nistoran a reuşit să termine etapa de la Câmpulung pe locul patru, rezultat ce i-a adus o clasare la sfârşitul sezonului pe locul III la general la clasa Open. Nistoran a reuşit să iasă pe locul I la clasa N, clasă pentru câştigarea căreia a fost nevoit să lupte până în ultima etapă. Premierea câştigătorilor a fost una improvizată la coborârea din ultima manşă, unde la jumatatea traseului, castigatorii au fost sărbătoriţi în prezenţa unui număr mare de spectatori. Aşadar, ambii piloţi ai clubului UCM Sport au obţinut maximum din acest sezon de raliu în coastă, reuşind să scrie încă o pagină de istorie a clubului reşiţean.