Acasă Sport Sorin Cazacu și Dan Pastor au reușit cele mai bune rezultate la...

Sorin Cazacu și Dan Pastor au reușit cele mai bune rezultate la Campionatul European de Powerlifting

haltereSportivii cubului CS Caza Powerlifting Timișoara, Sorin Cazacu și Dan Pastor, au concurat la ediția de anul acesta a Campionatului European de Powerlifting seniori, disputat în Cehia, la Plzen.

Cei doi timișoreni au făcut parte din echipa României, alături de alți doi sportivi, aceștia reușind grație rezultatelor să ocupe locul XIX la finalul competiției. Cel mai bun rezultat din delegația României l-a reușit Cazacu, sportivul ocupând locul șapte la proba genoflexiuni, cu un total de 375 de kilograme ridicate. La total, Cazacu a terminat pe 11, cu 895 de kilograme, la împins culcat s-a clasat pe locul XII, în timp ce la îndreptări s-a clasat pe poziția a XIV-a. Dan Pastor s-a clasat al XI-lea la împins culcat cu 220 kilograme, la genoflexiuni și îndreptări s-a clasat pe XII, cu 280 kilograme, respectiv 260 kilograme, iar în total a reușit să ridice 760 kilograme. Chiar dacă a reușit două recorduri naționale, Cazacu a terminat cu două locuri sub cel izbutit anul trecut la europene, însă a declarat că obiectivul a fost îndeplinit la ediția de anul acesta.