Acasă Sport Timişoara – 1% şanse la titlu, după o înfrângere curioasă

Timişoara – 1% şanse la titlu, după o înfrângere curioasă

FC Timişoara a pierdut 2-1, în această seară, partida cu Unirea Urziceni şi mai are doar şanse teoreteice să devină campioana României la fotbal. Elevii lui Gabi Balint au marcat primii prin Gigel Bucur care a deschis scorul în minutul 29. Timp de aproape 40 de minute Timişoara a visat frumos. Asta după ce Dinamo, o altă aspirantă la titlu, era condusă de FC Braşov, chiar pe teren propriu. Unirea a marcat însă de două ori prin Pădureţu în minutul 51 şi Bilaşco în minutul 65 şi este campioană în proporţie de 99% cu o etapă înainte de finalul returului. În cealaltă partidă care conta pentru titlu Dinamo a pierdut suprinzător acasă, 2-0 cu FC Braşov. FC Timişoara mai poate spera la titlu doar în cazul în care primeşete cele 6 puncte de penalizare de la TAS, învinge în ultima etapă la Braşov şi Unirea Urziceni pierde meciul de pe teren propriu cu Steaua. Indiferent de jocul rezultatelor şi decizia Tribunalului de Arbitraj Sportiv, Dinamo nu mai are nicio şansă la titlu. Înfrângerea bănăţenilor nu este privită de fani cu ochi buni. Nu cu mult timp în urmă, Marian Iancu declara indirect că Urziceni poate ajunge campioană la Timişoara.