Acasă Sport Timișoara Saracens a învins pe CSM Știința Baia Mare, în SuperLiga CEC...

Timișoara Saracens a învins pe CSM Știința Baia Mare, în SuperLiga CEC Bank

Timișoara SaracensCampioana României la rugby, Timișoara Saracens, a învins vineri, în primul meci al etapei a doua a SuperLigii CEC Bank, ediția 2016-2017, pe vicecampioana CSM Știința Baia Mare, cu scorul de 19-12 (0-9), într-un meci disputat pe stadionul ”Gheorghe Rășcanu” din Banat.

A fost primul meci al ”sarazinilor” în noul sezon al campionatului intern de rugby, ei nejucând în prima etapă ca urmare a faptului că în SuperLigă evoluează un număr impar de echipe.
Partida a început în nota de dominare a gazdelor, care au forțat deschiderea scorului, însă Valentin Calafeteanu a ratat două lovituri de penalitate. Băimărenii s-au apărat bine și au așteptat greșelile adversarilor, ei reușind să modifice pentru prima dată tabela de marcaj în minutul 22, când fijianul Ratu Taniela a fructificat o lovitură de penalitate.
După alte 10 minute, ”zimbrii” și-au mărit avantajul, prin același fijian, care a adus alte 3 puncte tot dintr-o lovitură de pedeapsă.
Bănățenii s-au aruncat în atac în ultimele 10 minute ale primei reprize însă s-au izbit de un adevărat zid al defensivei oaspeților care au jucat disciplinat și pragmatic, maramureșenii intrând la cabine cu 9 puncte pe tabelă, după ce Taniela a fost autorul unui dropgol, în minutul 35.
Jucătorii campioanei en-titre au ieșit mult mai determinați de la cabine, punând presiune constantă pe apărarea ”zimbrilor” care a cedat în minutul 61, atunci când Cătălin Fercu a reușit un eseu, la capătul unei faze colective, transformat de Vali Calafeteanu. După alte 9 minute, timișorenii au reușit să preia conducerea, Marian Drenceanu izbutind al doilea eseu al partidei, transformat de Fercu, scorul devenind 14-9.
Oaspeții au încercat să revină în joc însă fazele lor de atac s-au stins în 22-ul advers pe fondul unor greșeli individuale.
În minutul 78, gazdele au reușit și cea de-a treia încercare, prin Vlăduț Zaharia, Cătălin Fercu ratând transformarea, tabela de marcaj fiind închisă prin lovitura de pedeapsă fructificată de ”zimbrul” Ratu Taniela în ultimele secunde ale partidei.
S-a încheiat 19-12 pentru Timișoara Saracens, care a câștigat cu greu confruntarea, jucătorii din orașul de pe Bega urmând să facă, în etapa a treia, deplasarea la București, pentru partida cu CSM Olimpia, în timp ce Știința Baia Mare va juca abia în etapa a patra.
În etapa a 3-a a SuperLigii, sâmbătă, va avea loc partida dintre CS Politehnica Iași și CSM Olimpia București, iar duminică se va disputa eternul derby bucureștean dintre Dinamo și Steaua, de la ora 17,00, pe stadionul din complexul sportiv ”Ștefan cel Mare”.