Acasă Sport UCM Reşiţa – debut cu înfrângere în noul campionat

UCM Reşiţa – debut cu înfrângere în noul campionat

Formaţia reşiţeană de handbal UCM Reşiţa a început noul sezon al Ligii Naţionale masculine de handbal cu o înfrângere. Deşi au defilat în amicalele disputate în perioada de pregătiri, câştigând chiar şi „Cupa Politehnica” , reşiţenii au pierdut la limită partida din acest weekend împotriva formaţiei HC Odorhei. Meciul s-a jucat într-un ritm rapid, ambele echipe dorind să înceapă cu dreptul noua stagiune competiţională. Elevii lui Gligore Czari au fost la conducere doar în prima parte a reprizei întâi. Echipa din Odorhei nu s-a lăsat intimidată de reşiţeni şi a reuşit să conducă pe tabelă şi cu 8 goluri diferenţă. La finalul primei reprize, reşiţenii s-au apropiat, ecartul dintre cele două echipe fiind de 3 goluri. Repriza secundă a început cu echipa reşiţeană căutând egalarea. Din păcate, handbaliştii din Odorhei s-au dovedit mai inspiraţi în faţa porţii decât cei reşiţeni, reuşind astfel să menţină diferenţa de 8 goluri. Deşi au încercat din răsputeri să obţină victoria, reşiţenii, lipsiţi şi de şansă, au pierdut partida de debut în noul campionat, HC Odorhei impunându-se cu scorul de 31-30. Principalii marcatori ai reşiţenilor au fost Valentin Ghionea şi Eremia Pârâianu, ambii reuşind câte 7 goluri, Mihai Rohozneanu, cu 5 reuşite şi Adrian Petrea şi Alexandru Vulpe, ambii cu câte 3 goluri. UCM Reşiţa are şansa de a spăla această înfrângere în etapa viitoare, când reşiţenii vor întâlni, pe data de 8 septembrie, formaţia Minaur Baia Mare. Partida se va juca în sala „Constantin Jude” din Timişoara.