Acasă Sport ”Urșii” – la prima victorie din campionat

”Urșii” – la prima victorie din campionat

BC Timba a înregistrat primul succes de la promovarea în Liga Națională, galben-negrii reușind, miercuri, să adune primele puncte din acest sezon pe terenul echipei Farul Constanța, în urma unui meci strâns. Elevii antrenați de Bogdan Murărescu și-au dat drumul la joc abia în partea a doua, când, grație unui joc bun făcut în atac, au reușit să se distanțeze pe tabelă. Echipa de la malul mării a început mai bine jocul, preluând conducerea după primul sfert. Sfertul secund s-a terminat la egalitate, 12-12, astfel că scorul la pauză a fost favorabil echipei Farul. În partea a doua a meciului, BC Timba a ieșit mai mult la atac și a reușit să preia conducerea înaintea ultimelor zece minute de joc. Beneficiind și de jocul foarte bun al ultimului venit, Zoran Milovic, galben-negrii au forțat până la final pentru prima victorie din actuala stagiune a Ligii Naționale. Fluierul de final al brigăzii de arbitri a consfințit victoria echipei timișorene, care s-a impus la capătul celor patru sferturi cu scorul final de 83-56. Johnson, cu 19 reușite, urmat de Stojakovic, cu 16 puncte marcate și Milovic, cu 15 reușite, au fost principalii marcatori ai echipei bănățene, aceasta fiind singura formație ce a reușit să câștige în etapa a III-a din postura de oaspete. În etapa viitoare, BC Timba va primi, luni, vizita echipei BC Mureș Târgu Mureș, echipă ce ocupă locul al XII-a în clasamentul general.