Acasă Sport UTA – egal cu Novi Sad

UTA – egal cu Novi Sad

Aflată pe ultima sută de metri înainte de startul noului sezon al ligii secunde, echipa arădeană UTA a disputat, la sfârșitul săptămânii trecute, un meci amical în compania unei echipe ce a fost prezentă în preliminariile Ligii Campionilor din acest an. Adversara arădenilor a fost echipa Vojvodina Novi Sad, sârbii jucând amicalul contra UTA-ei pentru a oficializa nocturna montată pe stadion. Tehnicianul arădenilor, Roland Nagy, a folosit o echipă care se apropie cel mai mult de primul 11 pe care îl va folosi în prima etapă a Ligii a II-a, programată pe 20 august. Astfel, echipa care a intrat din primul minut în teren contra formației sârbe a fost formată din: Smaranda, Calvin, Pascariu, Pocuca, Gligor, Gâlcă, Chindriș, Purece, Nădăban, Drăgan și Drăghici. Meciul a început bine pentru trupa din Arad, fotbaliștii ardeleni amenințând în mai multe rânduri poarta celor din Novi Sad. Deschiderea scorului a avut loc după 20 de minute de joc, arădenii punctând grație golului lui Drăghici, venit în urma unei faze de contraatac. Echipa arădeană a continuat să forțeze golul doi, însă lipsa de inspirație a atacanților a făcut ca tabela să rămână neschimbată. Sârbii au reușit să egaleze în minutul 38, astfel că scorul după primele 45 de minute a fost egal, 1-1. După pauză, tehnicianul arădenilor a introdus în teren jucători noi, lucru ce s-a văzut în jocul alb-roșiilor. Noul intrat Bălan a reușit să o aducă pe UTA în avantaj, punctând printr-o execuție tehnică la numai trei minute de la startul reprizei a doua. Avantajul ”Bătrânei Doamne” a durat doar 20 de minute, echipa sârbă reușind să egaleze pentru a doua oară. După marcarea golului, sârbii au forțat victoria, principala lor armă fiind contraatacul. Arădenii au ratat golul vcictoriei cu doar zece minute înainte de final, astel că după cele 90 de minute de joc, scorul a rămas  2-2. Arădenii au terminat astfel la egalitate partida contra unei echipe puternice din campionatul din Serbia, reușind să demonstreze că se află pe o pantă ascendentă în ceea ce privește calitatea jocului și omogenitatea lotului. Programul trupei alb-roșii va cuprinde în continuare meciuri de pregătire contra unor echipe din liga secundă, pentru ca, peste două săptămâni, UTA să înceapă lupta din Liga a II-a, arădenii dorind să promoveze anul acesta, chiar dacă un răspuns privind dreptul de promovare în prima ligă încă este așteptat de la FRF.