Acasă Sport Victorie amară pentru Poli împotriva celor de la FC Argeș

Victorie amară pentru Poli împotriva celor de la FC Argeș

Echipa de fotbal Politehnica Timișoara a obținut o victorie grea în etapa a XXVII-a din Liga a II-a, fotbaliștii antrenați de Vali Velcea reușind să se impună la limită, cu scorul de 1-0, împotriva uneia dintre echipele bune din liga secundă, FC Argeș Pitești. Succesul alb-violeților de pe terenul echipei din Argeș trebuia să fie egal cu promovarea matematică în primul eșalon fotbalistic, însă victoria bănățenilor nu a putut fi sărbătorită așa cum trebuie de elevii lui Velcea, din cauza retragerii dosarului pentru licențiere de către patronal Marian Iancu săptămâna trecută. Bucuria există totuși în tabăra timișoreană, echipa de pe malul Begăi reușind un sezon bun, locul doi ocupat de Poli în prezent fiind un rezultat notabil, având în vedere schimbările ce au avut loc de-a lungul actualului sezon. Meciul dintre FC Argeș și Politehnica a fost unul echilibrat, bănățenii fiind mai aproape de gol în prima repriză după un joc ofensiv bun. Scorul la pauză a fost 0-0, deznodământul înfruntării urmând a se decide în actul secund. Elevii lui Vali Velcea au început bine repriza a doua, însă greșelile din apărare puteau să-i coste pe alb-violeți, argeșenii fiind foarte aproape de gol chiar în primele minute ale actului secund. Tabela a fost modificată în minutul 55, când Sandu a marcat pentru 1-0. A urmat apoi un forcing pentru egalare din partea echipei gazdă, care a încercat să revină în joc printr-o presiune făcută în jumătatea formației timișorene. Până la finalul celor 90 de minute, Poli a izbutit să se apere bine, fapt pentru care a și câștigat meciul, scorul final fiind 1-0 pentru alb-violeți. La finalul meciului, la care a asistat și patronul Marian Iancu, antrenorul Vali Velcea a declarat că este foarte mulțumit de evoluția elevilor săi, atât în meciul cu Argeș cât și în întreg campionatul și, cu toate că nu pot promova, fotbaliștii timișoreni își pot trece în CV-uri o promovare în prima ligă cu Politehnica. Velcea așteaptă reorganizarea clubului bănățean, programată în vară, pentru a vedea dacă poate ataca promovarea și în sezonul următor. În etapa următoare, programată sâmbătă, Poli va evolua pe teren propriu împotriva celor de la Juventus București.