Acasă Sport Victorie palpitantă pentru BC Timişoara

Victorie palpitantă pentru BC Timişoara

Ajunsă într-o situaţie neplăcută, aflată în afara locurilor ce duc în play-off, formaţia de baschet BC Timişoara a jucat, în acest weekend, în cadrul etapei cu numărul XXV, împotriva formaţiei CSU Atlassib Sibiu, o altă echipă ce se bate pentru unul din locurile 1-8. Duminică, în Sala „Constantin Jude” din Timişoara, meciul dintre timişoreni şi formaţia din Sibiu a fost unul foarte disputat, deznodământul fiind unul plin de imprevizibil. Cu toate că partida s-a disputat la aceeaşi oră cu meciul de fotbal dintre Poli Timişoara şi Universitatea Craiova, „Leii din Banat” nu au fost uitaţi de fani, o mie de suporteri alb-violeţi alegând baschetul în detrimentul fotbalului venind să-i încurajeze pe elevii lui Dragan Petricevic. Înfruntarea dintre echipa din Timişoara şi cea din Sibiu a început tare, ambele formaţii încercând să-şi surprindă adversarul încă din primele minute. După zece minute de joc, scorul arătat de tabela indica egalitate la 19. În sfertul doi, băieţii antrenaţi Dragan Petricevic s-au concentrat mai bine la ceea ce aveau de jucat şi au reuşit să intre la pauza mare cu un avans de trei puncte. Sfertul trei a debutat cu echipa oaspete încercând să revină pe tabelă. Sibienii au reuşit să recupereze cele trei puncte şi mai mult au preluat conducerea, câştigând penultimul sfert cu şase puncte. Ultimele zece minute ale înfruntării au fost cele mai diputate, baschetbaliştii bănăţeni încercând să obţină victoria. Scorul a oscilat permanent în ultimul sfert, şi, cu numai câteva secunde înainte de final, ambele echipe se aflau la egalitate. Coşul câştigător a fost reuşit în cele din urmă de alb-violeţi, care au bifat cea de-a XII victorie în campionat. Scorul final al partidei dintre BC Timişoara şi Atlassib Sibiu a fost 67-66, bănăţenii aflându-se cu cinci etape înainte de finalul primei părţi a campionatului la doar două puncte de locul opt. Cel mai bun marcator pentru timişoreni a fost Milos Pesici, acesta înscriind 16 puncte şi reuşind 13 recuperări. La finalul întâlnirii, tehnicianul bănăţenilor, Dragan Petricevici, a declarat că victoria reuşită în ultimele secunde în faţa formaţiei din Sibiu ar trebui să-i îndemne pe nucătorii săi să lupte în fiecare meci până la capăt. Următoarea partidă a timişorenilor este pe data de 16 martie, când alb-violeţii vor întâlni ocupanta poziţiei secunde în Divizia A, U Mobitelco Cluj.