Acasă Sport Victorii pe bandă pentru Pascotă

Victorii pe bandă pentru Pascotă

Pilotul Moto Clubului Pascotă Racing Team Giroc, Ionel Pascotă, a câştigat a doua etapă a competiţiei Dunlop Romanian Superbike.  Întrecerea a avut loc la sfârşitul săptămânii trecute, în Slovacia, pe pista Slovakia Ring. Cursa a contat şi ca etapă în campionatul Valentinos, campionat privat al Elveţiei. La start s-au aliniat 46 de concurenţi din România, Italia, Germania, Elveţia, Austria şi Bulgaria. Ionel Pascotă, Adrian Enache şi Aron Romocea  au reprezentat echipa Pascotă Racing Team Giroc, la clasa 600 cmc Supersport. Pascotă a ocupat prima poziţie în calificări şi a plecat astfel din pole position, la fel ca şi în cursa precedentă. După cele opt tururi de circuit, multiplul campion bănăţean a înregistrat cel mai bun timp, reuşind să câştige cursa. Ocupantul locului secund, Octavian Negrea, a ajuns la finish cu o întârziere de peste 20 de secunde faţă de Pascotă. Treapta a treia a podiumului în clasamentul Dunlop ROSBK i-a revenit lui Bogdan Popovici. Reprezentanţii clubului din Giroc, Adrian Enache şi Aron Romcea, au ocupat poziţia 9, respectiv 13. În campionatul Valentinos, Pascotă junior a fost urmat de austriecii Yosh Haselmayer şi Hannes Hofer. Următoarea competiţie la care va participa Ionel Pascotă va fi etapa a doua a Campionatului Naţional al României pe circuit viteză, programată in perioada 15-16 mai la Brno, în Cehia.