Acasă Sport Victorioase la sfârşit de an

Victorioase la sfârşit de an

Baschetbalistele clubului timişorean BCM Bega Danzio Timişoara au reuşit să încheie sezonul regulat al Diviziei A, seria Nord Vest, cu o victorie, chiar pe teren propriu. În partida jucată la mijlocul acestei săptămâni în Sala „Constantin Jude” din Timişoara, jucătoarele antrenate de Dan Ionescu s-au impus cu scorul categoric de 67-48 în faţa echipei Universitatea Cluj. Deşi au câştigat într-o manieră clară, bănăţenele au practicat un joc mai relaxat, deoarece prezenţa în play-off-ul acestui sezon a fost o certitudine încă din etapa trecută. Startul partidei a fost mai greu pentru alb-violete, jucătoarele din Cluj intrând mai bine în meci şi reuşind să câştige primul sfert, cu scorul de 15-11. Baschetbalistele timişorene au început să recupereze din diferenţă şi, în sfertul doi, graţie jocului bun de contraatac şi recuperare, au izbutit să preia conducerea pe tabelă. La pauza mare, scorul dintre cele două combatante era 30-26 pentru echipa timişoreană. Sfertul trei al întâlnirii a fost cel mai disputat şi cel mai atractiv. Cu jucătoarea Ancuţa Stoenescu în zi de graţie, formaţia timişoreană s-a impus şi în partea a treia a meciului, cu scorul de 17-15. Ultimele zece minute ale meciului au însemnat şi consemnarea echipei bănăţene ca şi câştigătoare a partidei. Ultimul sfert al meciului a fost dominat de la un capăt la altul de alb-violete. BCM Bega Danzio Timişoara a terminat ultimul meci al campionatului şi totodată al anului, cu o victorie, 67-48 în faţa echipei Universitatea Cluj. Ancuţa Stoenescu a fost cea mai bună jucătoare a echipei timişorene, ea reuşind să marcheze 15 puncte şi să facă 10 recuperări. Stoenescu a fost urmată pe lista celor mai bune marcatoare ale BCM-ului de Vuksic, marcatoare a 12 puncte şi de jucătoarele Moroşan şi Budean, care au marcat 13, respectiv 10 puncte. Deşi la începutul sezonului calificarea în play-off părea un obiectiv prea îndrăzneţ, BCM Bega Danzio Timişoara a reuşit să se califice în faza a doua a campionatului, fază în care mai sunt calificate formaţiile ICIM Arad, LMK Sepsi Sfântu Gheorghe, Municipal Satu Mare din seria NV, în timp ce din seria SE s-au calificat CST Alexandria, SCM Craiova, Olimpia Bucureşti şi Politehnica Iaşi. Meciurile din play-off-ul Diviziei A la baschet feminin vor începe pe data de 15 ianuarie anul viitor.