Acasă Sport Baschetbalistele timișorene nu au reușit minunea

Baschetbalistele timișorene nu au reușit minunea

BCM Danzio a jucat la începutul acestei săptămâni meciul retur din cadrul optimilor Cupei României, adversara bănățenelor fiind chiar deținătoarea trofeului și campioană a României, ICIM  Arad. Partida a început de la scorul de 65-52 pentru arădene, ICIM reușind să se impună în primul meci din optimi jucat la Timișoara. Fetele antrenate de Ljubomir Kolarevic au avut parte de un meci foarte greu în care au putut cu greu să facă față experienței și valorii echipei arădene. Alb-violetele au reușit să țină aproape de echipa campioană, terminând primul sfert la doar două puncte în spatele ICIM-ului. În sfertul doi, baschetbalistele din Timișoara au izbutit să înscrie doar 11 puncte, în timp ce gruparea de pe Mureș a punctat de 16 ori. Formația timișoreană a avut în sfertul trei o răbufnire de orgoliu și după un joc aproape perfect au reușit să termine la egalitate penultimul act al înfruntării. În ultimele zece minute echipa gazdă a forțat și a izbutit să se impună și în ultimul sfert cu 12-7. Astfel, ICIM Arad și-a asigurat calificarea în faza sferturilor Cupei României în detrimentul formației BC Danzio Timișoara, scorul general al dublei dintre echipa din Timișoara și cea din Arad fiind 124-100. Pentru BCM Danzio Timişoara cele mai eficiente marcatoare au fost Pesovic cu 17 puncte și Moroşan cu10 puncte.