Acasă Sport BC Timba a pierdut primul meci din Liga Națională

BC Timba a pierdut primul meci din Liga Națională

Proaspăt promovată în prima ligă de baschet masculin din România, echipa BC Timba nu a reușit să se impună în meciul din prima etapă a Ligii Naționale, elevii antrenați de Bogdan Murărescu bifând a patra înfrângere din tot atâtea meciuri oficiale disputate până acum. După ce au fost eliminați din Cupa României, unde n-au reușit nici o victorie, baschetbaliştii timișoreni nu s-au recunoscut învinşi în primul meci oficial din noua stagiune a Ligii Naționale. Galben-negrii s-au reîntâlnit la finalul săptămânii trecute cu gruparea SCMU Craiova, echipă în fața căreia au pierdut și în Cupa României. Bănățenii au început foarte bine meciul disputat în Sala ”Constantin Jude” din Timișoara și au reușit să preia avantajul încă din primul sfert. Elevii lui Murărescu au continuat jocul bun și în sfertul doi, scorul la pauză fiind favorabil ”urșilor”, aceștia având un avantaj de 14 puncte la pauza mare. La revenirea de la cabine, galben-negrii nu au mai putut menține ritmul ridicat din prima parte a întâlnirii și au dat astfel șansa echipei vizitatoare să revină în joc. Gruparea din Craiova a profitat de momentele slabe din atacul bănățenilor și a preluat conducerea pe tabelă. Chiar dacă a făcut tot posibilul să evite înfrângerea, BC Timba nu a mai avut forța necesară să revină în joc, astfel că, la capătul celor patru sferturi, ”urșii” au cedat cu scorul final de 27-72. Cei mai eficienți marcatori din tabăra timișoreană au fost Chief și Huckaby, cei doi americani izbutind să marcheze în total 30 de puncte. În urma rezultatului obținut în confruntarea cu SCMU Craiova, bănățenii sunt pe locul X în clasamentul general și așteaptă partida din etapa a II-a, când vor juca în deplasare pe terenul celor de la CSS Giurgiu.