Acasă Sport BC Timba s-a înclinat pe terenul Sibiului

BC Timba s-a înclinat pe terenul Sibiului

BC Timba a jucat la mijlocul săptămânii o etapă intermediară în Liga Națională, ”urșii” antrenați de Bogdan Murărescu evoluând în deplasare pe terenul celor de la Atlassib Sibiu. Partida dintre cele două echipe vecine de clasament a fost una echilibrată, bănățenii reușind să-și intre în mână în partea a doua a meciului. Începutul înfruntării a aparținut echipei gazdă, care, după primele zece minute a condus cu 10 puncte. În sfertul doi, galben-negrii au fost mai inspirați sub panou și au reechilibrat balanța înaintea pauzei mari. Partea a doua a meciului a început de la scorul de 48-36 pentru sibieni, însă bănățenii au dat semne că pot întoarce rezultatul. Penultimul sfert s-a jucat strâns, însă Sibiul a terminat cu un avantaj de trei puncte. Ultimele zece minute nu au adus succesul echipei timișorene, aceasta nereușind să recupereze diferența pusă pe tabelă de Sibiu. Scorul final al partidei dintre Atlassib Sibiu și BC Timba a fost 93-77, bănățenii rămânând pe locul XIII în clasamentul general. Cel mai eficient marcator al timișorenilor a fost Chief, cu 21 de puncte marcate. În etapa viitoare, BC Timba va juca din nou în deplasare, contra echipei de pe locul XIV, BC Miercurea Ciuc.