Acasă Sport BC Timişoara a ieşit din cursa pentru play-off

BC Timişoara a ieşit din cursa pentru play-off

Formaţia de baschet masculin BC Timişoara poate spune că a terminat actualul sezon al Diviziei A, baschetbaliştii bănăţeni ratând ambele obiective propuse înaintea startului de campionat. După ce au fost eliminaţi de Steaua Turabo din Cupa României, pierzând astfel şansa de a păstra la Timişoara trofeul câştigat anul trecut, jucătorii lui Dragan Petricevic au spus adio şi calificării în primele opt echipe ale campionatului datorită înfrângerii în faţa formaţiei U mobitelco Cluj. La mijlocul acestei săptămâni, BC Timişoara a făcut deplasarea la Cluj, unde, în cadrul etapei cu numărul 26 a jucat împotriva formaţiei U Mobitelco. „Leii din Banat” erau obligaţi să câştige toate cele cinci partide rămase de jucat din Divizia, inclusiv confruntarea cu ocupanta poziţiei a doua, Mobitelco Cluj, pentru a mai spera la o calificare în faza superioară a întrecerii interne. Misiunea a fost aproape imposibilă pentru băieţii lui Dragan Petricevici, formaţia ardeleană fiind redutabilă în meciurile jucate pe teren propriu. Partida a început cum nu se putea mai prost pentru alb-violeţi, clujenii distanţându-se după primele 10 minute de joc la şase puncte. Sfertul doi a fost şi cel mai slab al întregului meci pentru bănăţeni, care au izbutit să marcheze doar şase puncte. Scorul la pauză a fost 47-20 pentru clujeni, iar problema învingătoarei era deja rezolvată. Sfertul trei al întâlnirii nu a adus nimic nou în evoluţia celor două echipe, formaţia timişoreană neputând face faţă atacurilor chipei din Cluj. După un 26-16 în sfertul trei, şi un 24-16 în ultimul sfert, partida s-a încheiat dezastruos pentru baschetbaliştii bănăţeni, care, au părăsit Sala Horia Demian din Cluj învinşi cu scorul de 97-52. Aşadar, în urma acestei înfrângeri, BC Timişoara a ieşit din lupta pentru locurile 1-8, rămânând să se bată pentru o clasare pe unul din locurile 9-12. Cel mai bun marcator pentru alb-violeţi a fost Habus, cu 14 puncte în timp ce Markovic a reuşit cele mai multe recuperări din tabăra bănăţeană, şase la număr. Următorul meci al baschetbaliştilor din Timişoara va avea loc astăzi, în Sala „Constantin Jude” din Timişoara, împotriva formaţiei aflate pe loc retrogradabil BC Perla Harghitei.