Acasă Sport BC Timișoara a învins pe terenul liderului din Liga Națională

BC Timișoara a învins pe terenul liderului din Liga Națională

Baschet Club Timișoara a reușit unul dintre cele mai bune meciuri din actualul sezon al Ligii Naționale, elevii antrenați de Predrag Badnjarevic reușind să câștige meciul din deplasare împotriva celor de la CSM Oradea. Partida ce a avut loc la finalul săptămânii trecute a fost foarte disputată, ambele echipe fiind printre formațiile care se bat la titlul de campioană sezonul acesta. Într-o sală orădeană arhiplină, echipa de la malul Begăi a încercat să facă uitate cele două înfrângeri consecutive și a jucat cu ambiția de a produce prima înfrângere echipei din Oradea. ”Leii” au început în forță și s-au desprins la capătul primelor zece minute de joc la zece puncte. Gruparea bihoreană a revenit în joc în sfertul trei și la pauză tabela din Sala ”Antonio Alexe” arăta scorul de 43-41 pentru Oradea. După pauză, jocul ambelor echipe a fluctuat, astfel că, atât Oradea, cât și Timișoara au preluat pe rând avantajul pe tabelă. Echipa bihoreană s-a impus în penultimul sfert, însă alb-violeții au revenit în forță în ultimele zece mminute și, grație prestației foarte bune a lui Djerasimovic și Archie, BC Timișoara s-a impus la final cu 88-85. Succesul de pe terenul orădenilor a urcat echipa timișoreană pe locul VI, la un punct în spatele primei clasate SCM U Craiova. În etapa viitoare, elevii lui Badnjarevic vor avea din nou un meci greu, în Sala ”Constantin Jude” din Timișoara venind pe 1 noiembrie formația BCM Pitești.