Acasă Sport BC Timișoara a rămas doar cu o victorie în EuroChallenge

BC Timișoara a rămas doar cu o victorie în EuroChallenge

Baschet Club Timișoara a pus punct primei aventuri în FIBA Eurochallenge, ”leii” putând astfel să se concentreze mai mult pe meciurile din Liga Națională, campionat în care diferența între primul loc și poziția a opta este de doar patru puncte. Alb-violeții au disputat ultima partidă din cadrul grupei F din EuroChallenge în deplasare, contra echipei maghiare Szolnok. Șansele bănățenilor de a trece mai departe în competiția europeană erau foarte mici înaintea ultimei runde din cadrul grupelor, aceștia fiind nevoiți să învingă la peste 23 de puncte. Din păcate pentru elevii lui Srdjan Jovanovici, oboseala acumulată în ultimele partide și-a spus foarte mult cuvântul, astfel că baschetbaliștii timișoreni nu au avut resursele necesare pentru a învinge în partida din Ungaria. Echipa gazdă a început tare înfruntarea și, la capătul primului sfert, BCT-ul era condusă cu zece puncte. Sfertul doi a fost unul echilibrat, bănățenii reușind să se apropie la trei puncte înaintea pauzei mari. ”Leii din Banat” nu au cedat lupta și au continuat să spere la victorie, chiar dacă aveau nevoie de o victorie categorică. Sfertul trei s-a încheiat 18-17, iar deznodămândul s-a amânat pentru ultimele zece minute de joc. Miracolul nu s-a produs însă, BC Timișoara cedând la limită și ultimul sfert, astfel că ultima partidă din grupa F a EuroChallenge-lui s-a încheiat cu înfrângerea grupării de pe Bega, scorul final fiind 77-71 pentru Szolnok. Cel mai eficient marcator din tabăra violeților a fost Jovanovic, cu 20 de puncte marcate. Următorul meci oficial al trupei lui Jovanovic va fi chiar derby-ul Banatului, sâmbătă, împotriva rivalei BC Timba.