Acasă Sport BC Timişoara şi-a prezentat echipa în faţa suporterilor

BC Timişoara şi-a prezentat echipa în faţa suporterilor

Baschetbaliştii de la BC Timisoara au avut parte, joi, de o prezentare cu muzică, majorete şi spectacol de lumini. În prima partidă din cadrul turneului Cupa Timişoara, fanii alb-violeţilor au putut vedea la lucru cele opt noi achiziţii din această vară ale bănăţenilor. În faţa a peste 400 de spectatori, elevii lui Dragan Petricevici nu au reuşit să îi învingă, în meciul de debut al turneului, pe maghiarii de la Kecskemet. Leii din Banat au vrut să impresioneze încă din startul partidei şi au început în forţă meciul. După primul sfert, avantajul era însă de partea maghiarilor, iar pauza mare i-a găsit pe bănăţeni conduşi cu 14 puncte. Sferturile trei şi patru au oferit spectatorilor un baschet atractiv. Deşi elevii lui Petricevici au încercat să iasă victorioşi, partida s-a încheiat cu victoria echipei din Ungaria, scorul final fiind 70-67. Noile achiziţii ale bănăţenilor, Nicholas Covington,Vladimir Vlaskovic şi Majstovic au reuşit să marcheze peste 10 puncte fiecare. Pentru timişoreni a evoluat şi pivotul Dan Păltinişanu, deşi era anunţat accidentat. Petricevici a pus înfrângerea împotriva celor de la Kecskemet pe seama aruncărilor de 3 puncte ratate. Antrenorul bănăţenilor s-a arătat mulţumit de prestaţia jucătorilor, dar recunoaşte că mai este mult de muncă pană ca BC Timişoara să devină o echipă omogenă. Turneul Cupa Timişoara va continua şi sâmbătă, când se vor juca finala mică şi finala mare.