Acasă Sport BC Timișoara s-a impus cu emoții în fața campioanei

BC Timișoara s-a impus cu emoții în fața campioanei

baschet1Baschet Club Timișoara a jucat la începutul acestei săptămâni meciul din etapa a XI-a din Liga Națională, partida fiind reprogramată din cauza programului încărcat pe care alb-violeții l-au avut la startul Ligii Naționale. Băieții antrenați de Srdjan Jovanovic au jucat foarte motivați împotriva echipei campioane CSU Ploiești și au reușit un meci spectaculos în urma căruia și-au anunțat candidatura la primul loc în clasamentul general. Partida a fost disputată, ambele echipe fiind două dintre echipele ce nu mai au emoții la calificarea în play-off-ul campionatului. Startul meciului a aparținut echipei vizitatoare, aceasta reușind să câștige primul sfert cu 28-23. Bănățenii au câștigat sfertul doi, astfel că la pauză ploieștenii conduceau cu doar două puncte. Alb-violeții au continuat jocul bun și după pauză, însă echipa din Ploiești a rămas la conducere înaintea ultimelor zece minute. Finalul a fost unul strâns, cele două echipe reușind să termine la egalitate partida, astfel că înfruntarea a avut nevoie de minute de prelungire. Cu Archie și Jovanovic în zi mare, BCT-ul a reușit să câștige partida în ultimele minute de joc, adjudecându-și astfel cea de-a 12 victorie. Scorul final a fost 103-91 pentru Timișoara, gruparea bănățeană urcând astfel pe locul doi, la două puncte distanță de CSM Oradea. Jovanovic, cu 26 puncte și Archie, cu 20 de puncte au fost principalii marcatori ai alb-violeților. Bănățenii vor avea la dispoziție două zile pentru a se recupera după victoria contra campioanei, pe 10 ianuarie, fiind programat primul meci din returul Ligii Naționale al bănățenilor. BCT-ul va întâlni joi, pe teren propriu, echipa de pe locul trei, BC Târgu Mureș.