Acasă Sport BC Timișoara – surpriza neplăcută a etapei secunde din returul Ligii Naționale

BC Timișoara – surpriza neplăcută a etapei secunde din returul Ligii Naționale

baschet 33Baschet Club Timișoara a înregistrat al doilea eșec din returul Ligii Naționale, împotriva echipei CSM București. ”Leii din Banat” nu au putut trece de gruparea bucureșteană, pe care au învins-o în meciul tur cu 86-68. Partida disputată luni pe terenul echipei din capitală a fost una dominată de greșeli personale făcute de elevii lui Srdjan Jovanovic, aceștia neputând să-și găsească ritmul în niciunul dintre cele patru sferturi. Echipa ce a trecut pe locul trei în ierarhia Ligii Naționale după victoria împotriva bănățenilor a început tare partida, câștigând primul sfert cu 28-17. Timișorenii au încercat să recupereze din diferență în sfertul trei, însă CSM a profitat de un joc foarte bun făcut în atac și s-a distanțat la 11 puncte la capătul primei părți a meciului. Sfertul trei a început de la scorul de 48-37 pentru CSM, iar misiunea bănățenilor pentru a-și adjudeca victoria părea tot mai grea. Bucureștenii au închis meciul în sfertul trei, pe care l-au câștigat cu 23-15, astfel că singura necunoscută a rămas doar scorul final. BCT-ul s-a impus pe fondul relaxării echipei gazdă în ultimul sfert, însă victoria a revenit CSM-ului, care s-a impus cu scorul final de 87-72. După înfrângerea din capitală, BC Timișoara a căzut pe locul patru, în timp ce CSM București a urcat pe locul trei, ambele formații având 29 de puncte. Jovanovic, cu 16 puncte, și Jelenic, cu 11 reușite, au fost principalii marcatori ai BCT-ului, formația timișoreană evoluând fără Archie, lăsat acasă după evoluția slabă avută în etapa precedentă. Următorul meci se anunță mai ușor pentru trupa lui Jovanovic, BCT-ul jucând în etapa a treia din returul Ligii Naționale împotriva celor de la CS Rovinari, grupare aflată pe locul nouă. Meciul va avea loc sâmbătă, în Sala ”Constantin Jude” din Timișoara.