Acasă Sport BCM Bega Danzio Timişoara nu a reuşit surpriza

BCM Bega Danzio Timişoara nu a reuşit surpriza

Baschetbalistele clubului timişorean BCM Bega Danzio Timişoara au jucat prima etapă a returului play-off-ului Diviziei A împotriva proaspetei câştigătoare a Cupei Ligii Europei Centrale, ICIM Arad. Cu un moral ridicat venit în urma evoluţiei bune de până acum în faza superioară a campionatului, elevele lui Dan Ionescu au mers la Arad cu gândul la un rezultat pozitiv, deşi întâlneau echipa favorită la titlu din acest an. Înfruntarea de miercuri dintre ICIM şi BCM Bega Timişoara a fost cea cu numărul patru din acest sezon, de fiecare dată victoria revenind trupei arădene condusă de americanul Stacey Nolan. Sala „Victoria” din Arad a fost arhiplină de suporteri ai ICIM-ului, fapt care a făcut ca partida să fie mai dificilă pentru baschetbalistele bănăţene. Alb-violetele au intrat bine în meci, iar după primele zece minute se aflau la doar un punct în spatele vicecampioanei din Arad. Maturitatea şi forţa echipei arădene şi-au spus cuvântul în sfertul doi, arădenele mărind diferenţa la nouă puncte faţă de ehipa timişoreană. Scorul la pauză a fost 48-28 pentru ICIM iar obiectivul fetelor lui Dan Ionescu de a câştiga la Arad era din ce în ce mai departe. Baschetbalistele bănăţene nu s-au lăast şi au început sfertul trei în forţă, dorind să recupereze din diferenţa de pe tabelă. După un joc strâns, penultimul sfert al partidei a fost adjudecat tot de arădene care şi-au mărit diferenţa cu încă cinci puncte. Ultimele zece minute ale întâlnirii nu au adus nici un fel de schimbare în jocul ambelor echipe, astfel că, învingătoarea a fost ICM Arad, care s-a impus cu scorul general de 87-52 în faţa echipei BCM Bega Danzio Timişoara. În urma acestui rezultat formaţia timişoreană a coborât pe locul cinci în clasament, la egalitate de puncte cu ocupantele poziţiilor a treia şi a patra. Bilanţul de până acum al baschetbalistelor bănăţene este unul bun, timişorenele bifând patru victorii şi patru înfrângeri în opt partide. Pentru formaţia alb-violetă au macat în confruntarea cu ICIM, Corina Moroşan, 14 puncte, Andra Haas, zece puncte, Ancuţa Stoenescu şi Laura Budean fiecare câte şapte puncte. BCM Bega Danzio Timişoara continuă drumul în play-off, jucând în etapa viitoare, programată sâmbătă în Sala „Constantin Jude” din Timişoara contra echipei SCM CSS Craiova. Scorul din tur dintre cele două formaţii a fost 74-58 pentru echipa din Craiova.