Acasă Sport BCM Danzio – cu un pas mai aproape de play-off

BCM Danzio – cu un pas mai aproape de play-off

baschet 27După ce a început anul cu o dublă înfrângere în sferturile Cupei României, echipa de baschet feminin BCM Danzio a reușit să-și revină cu o victorie înregistrată în meciul din etapa a doua a returului Ligii Naționale. Bănățenele au jucat la finalul săptămânii trecute un meci cu miză mare, împotriva celor de la SCM Craiova, ambele formații fiind înscrise în lupta pentru prinderea unui loc în play-off-ul campionatului. Echipa condusă de Dan Ionescu a reușit să joace un baschet foarte bun, ”panterele” profitând și de avantajul terenului propriu. Pentru BCM Danzio au debutat în meciul contra Craiovei și cele trei jucătoare aduse în iarnă. Timișorenele au intrat mai bine în meci adjudecându-și primul sfert cu 20-16, pentru ca sfertul doi să se termine la egalitate, 12-12. La revenirea de la cabine, echipa oaspete a preluat inițiativa și s-a impus în sfertul trei cu 17-13. Echipa din Timișoara a rezolvat meciul în ultimele zece minute, când, grație jocului bun făcut de Brown și Pesovic, s-a impus cu scorul de 26-17. Înfruntarea s-a terminat cu scorul final de 71-62 pentru Danzio, gruparea bănățeană reușind să se impună și în meciul din tur. Cea mai eficientă marcatoare din tabăra ”panterelor” a fost Brown, cu 27 de puncte marcate. Următorul meci oficial pentru bănățene va fi în 26 ianuarie, împotriva celor de la Rapid București, în Sala ”Constantin Jude„ din Timișoara.