Acasă Sport BCM Danzio – eliminată din Cupa României după două înfrângeri

BCM Danzio – eliminată din Cupa României după două înfrângeri

baschet 2Formația de baschet feminin BCM Danzio nu a reușit să treacă peste sferturile Cupei României, echipa condusă de Dan Ionescu pierzând ambele partide disputate în această săptămână împotriva echipei CSM Târgoviște. Cele două partide din sferturile de finală ale Cupei au avut loc la Târgoviște, bănățenele fiind gazde în prima partidă. Fetele lui Dan Ionescu au plecat cu a doua șansă la calificare mai departe în Cupă, valoarea ridicată a echipei din Târgoviște fiind prea mare pentru ca aceasta să rateze accederea în semifinalele Cupei. În primul meci, bănățenele au arătat un joc bun, însă neeficient, Danzio pierzând cu 40-97 meciul tur. În cea de-a doua partidă din sferturi, dintre BCM Danzio și ocupanta locului doi în clasamentul Ligii Naționale, CSM Târgoviște, bănățenele nu au opus nici o rezistență, acestea fiind surclasate în toate cele patru sferturi. Problema învingătoarei s-a rezolvat încă din primul sfert, când baschetbalistele din Târgoviște s-au distanțat la 20 de puncte. Jucătoarele lui Dan Ionescu au pierdut sfertul doi cu 15-24, pentru ca în sfertul trei echipa din Târgoviște să se impună cu 24-8. Ultimele zece minute s-au jucat la o intensitate redusă, ambele echipe încercând să termine înfruntarea fără jucătoare accidentate. Scorul final al partidei retur, disputate miercuri la Târgoviște, dintre BCM Danzio și CSM Târgoviște a fost 45-105, timișorenele fiind astfel eliminate din Cupa României. Biljana Pesovic, cu 16 puncte marcate, a fost principala marcatoare a timișorenelor în cea mai categorică înfrângere a lui Danzio din acest sezon.