Acasă Sport CFR Timișoara merge mai departe în Cupa României

CFR Timișoara merge mai departe în Cupa României

Faza județeană a Cupei României la fotbal le-a pus față în față pe concitadinele CFR Timișoara și Poli 2002, acestea fiind singurele echipe din Timișoara ajunse până în această fază a competiției. Partida jucată la mijlocul acestei săptămâni pe stadionul celor de la CFR a avut o evoluție spectaculoasă, meciul având nevoie de cele două reprize suplimentare de joc și de penaltyuri pentru a se stabili o învingătoare. Jucătorii echipei de la Gara Mare au fost nevoiți să joace, din cauza programului stabilit de AJF, un meci la trei zile. Cu toate acestea, feroviarii au început tare partida contra celor de la Poli 2002, ratând prima ocazie de gol a meciului. Deschiderea scorului s-a produs după 20 de minute de joc, Poli 2002 fiind prima care a punctat. Egalarea a venit însă repede, CFR punctând pentru 1-1 trei minute mai târziu, scor care a fost înregistrat și la pauză. În repriza secundă jucătorii antrenați de Florin Bugar au asaltat poarta celor de la Poli, pentru ca înainte cu cinci minute de final să înscrie golul de 2-1. Formația oaspete a avut o tresărire de orgoliu, chiar pe finalul meciului, reușind astfel să puncteze pentru 2-2, ducând meciul în prelungiri. În cele două reprize adiționale ambele echipe au reușit să puncteze câte o dată, astfel că partida a ajuns la loviturile de departajare. Fotbaliștii desemnați să eecute penaltyurile pentru feroviari s-au dovedit mai inspirați decât cei ai lui Poli 2002, lucru care a adus victoria echipei CFR Timișoara. La finalul partidei, antrenorul Florin Bugar s-a arătat nemulțumit de erorile produse în defensivă de jucătorii săi, însă și de programările făcute de AJF a meciurilor din Cupă.