Acasă Sport CSU Poli Timișoara – victorie împotriva lui Dinamo

CSU Poli Timișoara – victorie împotriva lui Dinamo

Echipa de handbal masculin a înregistrat o victorie importantă în etapa a IX-a din Liga Națională, elevii lui Gligore Czari reușind să-și respecte statutul de favoriți învingând fără probleme echipa Dinamo București. Alb-violeții nu au întâmpinat nici o problemă în partida disputată pe teren propriu în compania echipei din capitală, punând astfel capăt seriei de trei înfrângeri consecutive. Startul partidei a aparținut totuși echipei vizitatoare, care a înscris prima și a preluat conducerea pe tabelă. Bănățenii nu s-au lăsat impresionați de jocul bucureștenilor, reușind după doar jumătate de repriză să preia conducerea. Până la finalul primei părți, handbaliștii lui Czari aveau un avans de cinci goluri, pentru ca, în actul secund, jocul să se desfășoare într-o singură direcție. Grație jocului foarte bun făcut de Grasu și Ignat, Politehnica a dominat autoritar partida, reușind să atingă un avans de 14 puncte în repriza secundă. La finalul celor 60 de minute de joc, Politehnica s-a impus cu scorul final de 31-21, reușind astfel să contabilizeze încă două puncte în clasamentul general. La finalul partidei, antrenorul alb-violeților a ținut să mulțumească publicului timișorean pentru suportul acordat în timpul partidei, declarând totodată că își dorește ca la meciurile viitoare suporterii să vină în număr mai mare la meciuri. Grasu și Ignat au fost principalii marcatori ai timișorenilor, cu 20 de goluri. Bănățenii vor juca în etapa viitoare un meci teoretic accesibil împotriva echipei U Cluj, însă până atunci Liga Națională va intra din nou în pauză, prilej numai bun pentru Gligore Czari de a pune la punct noul sistem tactic în câteva partide amicale pe care Poli le va disputa până la reluarea campionatului.