Acasă Sport CSU Politehnica a revenit cu victorie în Liga Națională

CSU Politehnica a revenit cu victorie în Liga Națională

handbal 2După o pauză de mai bine de două săptămâni, timp în care meciurile din Liga Națională de handbal au fost amânate din cauza meciurilor echipei nționale, handbaliștii echipei CSU Politehnica Timișoara au reușit să bifeze victoria cu numărul opt din actualul sezon în meciul jucat împotriva celor de la Dinamo București. Alb-violeții aveau mare nevoie de victorie pentru a rămâne în cărți pentru clasarea pe un loc ce permite prezența echipei lui Czari într-o competiție europeană. Partida disputată la Buzău a fost dominată de gruparea bănățeană, aceasta arătând o poftă mare de joc după pauza din campionat. Cu un start în forță, Politehnica a ținută aproape de Buzău și ambele formații au mers cap la cap în prima parte. Desprinderea elevilor lui Czari a venit în minutul 15 al reprizei secunde, când bănățenii au reușit să înscrie șase goluri consecutiv, fără să primească vreunul. Astfel, diferența de șase puncte a fost decisivă în adjudecarea celor două puncte puse în joc, Politehnica terminând victorioasă partida contra dinamoviștilor. Scorul final al partidei disputate luni a fost 30-26 pentru alb-violeți, aceștia urcând pe șapte în clasamentul general. Grasu, cu opt reușite, Fenici cu cinci și Lela, cu cinci goluri, au fost principalii marcatori ai Politehnicii. Bănățenii nu au scăpat nici etapa aceasta fără accidentări, Antonaru și Tobica fiind transportați la spital în urma unor accidentări suferite în timpul meciului. Următorul meci al Politehnicii va fi pe teren propriu, în compania ultimei clasate – U Cluj, pe 27 aprilie.